Palička: Lži a pokrytectví primátora Hřiba. Hrdiny z krypty měl uctít spolu s ostatními | info.cz

Články odjinud

Palička: Lži a pokrytectví primátora Hřiba. Hrdiny z krypty měl uctít spolu s ostatními

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY | V úterý 18. června se v pražské Resslově ulici konalo tradiční uctění památky parašutistů, kteří v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje před 77 lety položili své životy. Na rozdíl od let minulých tu ovšem chyběl pražský primátor. Pirát Zdeněk Hřib svoji neúčast odůvodnil tím, že ho organizátor – prý Český svaz bojovníků za svobodu – nepozval. Dnes je zřejmé, že to nejsou jen výmluvy, ale rovnou lži.

Hrdinství československých parašutistů, kteří se v kostele sv. Cyrila a Metoděje skrývali po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a svedli zde s nacistickou přesilou svůj poslední boj, připomíná každoroční pietní akce. Kvůli událostem z června 1942 se zde schází široká paleta hostů, představitele metropole nevyjímaje. Letošek byl jiný – nedorazil primátor Zdeněk Hřib ani další osoby z vedení Prahy. A květiny od nich podle všeho také ne.

Hřib s tím byl pochopitelně konfrontován. Na svoji obranu začal na Twitteru tvrdit, že by se zúčastnil rád, ale nebyl organizátorem, za kterého označil Český svaz bojovníků za svobodu, pozván. A proto to tedy prý „nešlo“.

Jeho tvrzení ovšem padá ve světle dvou věcí: ČSBS se na organizaci pietní akce nepodílel a pořádal vlastní akci v Praze 6. A skutečným organizátorem programu v Resslově ulici byl Vojenský historický ústav v součinnosti s Ministerstvem obrany a Odborem pro válečné veterány.

Druhou a závažnější skutečností je, že primátor zjevně lže, pokud tvrdí, že ho nikdo nepozval. „Určitě to není pravda, VHÚ jako jeden ze spoluorganizátorů pozvánky na akci rozeslal významným zástupcům politické a společenské obce, pochopitelně i panu primátorovi. Pakliže tvrdí, že nebyl pozván, rozhodně nemůže jít o chybu ze strany VHÚ, od nás pozvánka řádně odešla,“ vyvrací Hřibovo tvrzení na dotaz INFO.CZ Andrej Halada z odboru zahraničních aktivit, komunikace a propagace VHÚ.

„I kdyby v kanceláři primátora pozvánku z nějakých důvodů neobdrželi, nebyl by nejmenší problém vzhledem k tomu, že je dopředu známo, kdy a kde se pravidelná akce koná, kdykoliv nám zavolat a pozvánku bychom poslali znovu, případně bychom situaci vyřešili na místě,“ dodává Halada. Neúčast primátora je podle něj politováníhodná událost, ovšem vina neleží na straně VHÚ, jak Halada pro INFO.CZ zdůrazňuje.

Halada upozorňuje i na skutečnost, že hlavní město Praha je vlastníkem Národního památníku hrdinů heydrichiády, který je VHÚ spravován na základě vzájemné dohody. Tudíž jakékoliv Hřibovy obavy, že by dorazil jako nezvaný host, byly od počátku liché.

O prioritách pražského primátora, který si na sociálních sítích buduje image aktivního politika, svědčí právě ony sociální sítě. Jak vyplývá z toho, co zveřejnil předseda pražské ODS Tomáš Portlík, Hřib přibližně ve stejnou dobu stál na Pankráci a za asistence lidí ve žlutých vestách absolvoval se sbíječkou v ruce „instruktáž“ k dnešnímu zahájení stavby metra D, přičemž se nechal v rámci PR vyfotit.

Hřib si za to vyslechl kritiku a v rámci krizové komunikace před okno cyrilometodějské krypty později v doprovodu fotografa dorazil – s vysvětlením, že se prý historické události rozhodl symbolicky připomenout až v sedm večer, když jde o 77. výročí. Tento okolnostmi vynucený manévr je ale symbolický asi tak, jako že číslovka 19 je součástí letopočtu 1942. „Jen mě mrzí, že vedení Prahy nebylo na oficiální pietní akci pozváno,“ přisadil si pak on nebo někdo z jeho týmu na primátorském instagramovém účtu.

View this post on Instagram

Rád bych zde zveřejnil citát vojenského historika Eduarda Stehlíka, který zazněl v naučném seriálu Heydrich - konečné řešení. Myslím, že se k dnešnímu dni, kdy si připomínáme 77. výročí bojů v Resslově ulici, velmi hodí. “Nevzpomínám si, že bychom měli v našich dějinách příběh, který by měl všechny aspekty antické tragédie, abychom tam měli krvavého tyrana, nad kterým národ vynese rozsudek smrti, statečné hrdiny, kteří ten rozsudek jdou provést a kterým pomáhají další stateční, a podlého zrádce, který je všechny zradí. A bude to zaplaceno krvavou mstou a na druhou stranu z krve těch hrdinů vyrůstá svoboda.” Jen mě mrzí, že vedení Prahy nebylo na oficiální pietní akci pozváno. 77. výročí bojů československých výsadkářů jsem si tak připomněl alespoň symbolicky v 7 hodin v podvečer.

A post shared by Zdeněk Hřib (@zdenek.hrib) on

Je děsivé, že primátor má dostatek času na aktivismus v podobě vyvěšování různých vlajek na budovu magistrátu, boj proti obnově Mariánského sloupu nebo na zákazy pivních kol a postaviček v oblečku pandy, ale na upřímné uctění památky hrdinů si chvíli nenajde. Když se k tomu přidají chabé výmluvy a lži, je vymalováno.

I kdyby si náhodou Hřib nevymýšlel, účast na pietě by pro něj jako pro primátora měla být minimálně morální povinností, což akceptovali jeho předchůdci ve funkci. Myslím, že i kdyby vzpomínkový akt organizoval ČSBS v čele s kontroverzním Jaroslavem Vodičkou, mohl by překonat osobní animozity a dorazit, protože skutečně nejde o Vodičku a politický boj, ale o projev úcty k sedmi mladým mužům. 

Zarážející je pro mě i skutečnost, že četným Hřibovým podporovatelům jeho chování nevadí a dostává se mu za něj podpory. Po prolhaném dni je jimi pasován div ne do role disidenta. Stačilo přitom neopíjet se jakousi pofidérní iluzí moci a projevit obyčejnou lidskou slušnost. A v tom Zdeněk Hřib hořce selhal.


Pirátská strana krátce po publikaci tohoto textu znovu uvedla, že Zdeňku Hřibovi pozvánka nedorazila a avizovala omluvu Vojenskému historickému ústavu za „neúmyslnou dezinformaci, která vznikla v úředních podkladech“.

>>> Operace Anthropoid na INFO.CZ <<<

INFOGRAFIKA DNE: Poslední boj parašutistů

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud