Palička: Piráti bojují za svobodný internet s policejním dohledem

HalfPageAd-1

Jan Palička

21. 02. 2019 • 17:08

Pirátská strana se od svého vzniku profiluje jako ochránce svobodného internetu a jde pro ni o stěžejní téma. Poněkud paradoxně pak může působit, když zástupci Pirátů pomohou prohlasovat novelu, která svobodu internetu významným způsobem narušuje.

Mobile-rectangle-3

„Internet je naše moře“. Tento slogan pro mnohé definuje Pirátskou stranu. Za téměř deset let své existence se Pirátům povedlo jako málokomu přesvědčit voliče o tom, že jsou to právě oni, kdo se v otázkách digitálního světa opravdu vyzná.

Obrana svobody internetu dlouhodobě patří mezi programové priority Pirátů a možná i právě proto se jim podařilo získat takové sympatie u mladé generace, která si život bez internetu už neumí ani představit. I Piráti jsou nicméně smutným příkladem toho, že v politice občas slova a činy nemusí být úplně ve shodě.

Nenápadná novela trestního řádu zavedla novou možnost, která svobodu internetu významným a bezprecedentním způsobem omezuje. Nově totiž může policie jakýkoliv web nechat až na tři měsíce „vypnout“. Není zapotřebí žádného souhlasu soudu nebo státního zástupce, o odstavení webu rozhoduje sám policista, kterému stačí seznat, že věc nesnese odkladu, což je v daném ohledu nebezpečně široké a potenciálně extrémně zneužitelné kritérium.

Stačí podat trestní oznámení pro domnělé porušování zákona, ať už třeba při podezření na podvodné praktiky e-shopu, podezření na neoprávněné šíření autorským právem chráněného obsahu nebo podezření na meze svobody slova překračující příspěvky v diskusi, a pak už je jen na úsudku a libovůli konkrétního policisty, zda nechá obratem web vypnout.

Když člověk čte, jaké může mít nový § 7b trestního řádu dopady, skoro by si řekl, že přesně toto je typickou záležitostí, vůči které se budou Piráti tvrdě vymezovat. Realita je nicméně přesně opačná. Ze všech poslaneckých klubů to byl pouze ten pirátský, který pro schválení kontroverzní novely, hlasoval jednohlasně. Stejná shoda na prosazení významného posílení pravomocí policie panovala už jen u komunistů, kde rovněž všichni přítomní poslanci hlasovali pro, s výjimkou Miloslavy Vostré, která nebyla přihlášena k hlasování.

Ve všech ostatních stranách se alespoň některý ze zákonodárců buď zdržel hlasování nebo hlasoval proti návrhu. Deklarovaní ochránci svobody internetu však svorně, jako jeden muž, zvedli ruku pro to, aby mohlo kdykoliv jen na základě udání dojít k tomu, že policie až na tři měsíce nechá vypnout e-shop nebo firemní web, čímž může v konečném důsledku zlikvidovat podnikání daného majitele webu.

Piráti sice na Twitteru argumentují tím, že se z jejich pohledu jedná o zmírnění současného stavu, kdy policie může při razii fyzicky zabavit provozovateli servery, přičemž odstavení konkrétních stránek je mírnější variantou. Co už ale nedodávají, je fakt, že předchozí úprava danou razii podmiňovala souhlasem soudu, výjimečně postačil souhlas státního zástupce.

Tato povinnost nyní odpadá a vše je v rukou policie. Formálně je sice posvěcení soudem či státním zástupcem stále vyžadováno, ale jak již bylo výše uvedeno, stačí užít magické formulky o neodkladnosti a rázem se policista obejde bez něj.

Když se projednávala podobně kontroverzní novela zákona o hazardních hrách, která umožňovala vypínat weby v Česku nelicencovaných zahraničních sázkových kanceláří úředníkům ministerstva financí, Piráti se proti návrhu vymezovali jako proti nepřípustné cenzuře a zásahu do svobody internetu, kdy úředník sám měl možnost odstavovat konkrétní webové stránky. Vyzývali občany, ať se obrátí na své zástupce v Poslanecké sněmovně, aby se proti návrhu zákona ozvali.

Když se na místo zákonodárců o pár let později dostali sami Piráti, rázem už podobné rozhodování není v jejich očích problematické. Přitom mezi policistou a úředníkem ministerstva není v daných případech nějaký velký rozdíl.

Svobodný internet je pro Piráty programovou prioritou i v nadcházejících volbách do evropského parlamentu, kde se vymezují proti nové autorskoprávní směrnici. Součástí pirátské kampaně je také web nazvaný Zachraň internet.

Těžko ale soudit, jak moc věrohodně působí předvolební slib o záchraně svobody internetu, když na domácí půdě Piráti svými hlasy pomohli spíše opaku v podobě zavedení policejní kontroly. Internet bude i nadále jejich mořem, ale možná by stálo za připomenutí, že když už v pirátských mořích dostaly policejní složky nějaké mimořádné pravomoci, tak to většinou bylo právě na ochranu před piráty.

SDÍLET

Billboard-bottom-1