Palička: Rašínovy zásluhy o korunu se sluší připomenout, hysterie obhájců eura je zbytečná | info.cz

Články odjinud

Palička: Rašínovy zásluhy o korunu se sluší připomenout, hysterie obhájců eura je zbytečná

GLOSA JANA PALIČKY | Emoce vyvolalo na půdě sněmovny usnesení ohledně zásluh prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína o národní měnu – českou korunu. Neskrývá se za ním žádné národovectví, jak se domnívají jeho odpůrci, jedná se jen a pouze o konstatování historického faktu. Že za tím někdo hystericky vidí útok na euro, na tom nic nemění.

Usnesení předložené ekonomickým expertem ODS Janem Skopečkem říká následující: „V době stého výročí české národní měny a zároveň v době nedávného výročí úmrtí jejího otce, prvního ministra financí Aloise Rašína, se Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, vědoma si důležitosti národní měny, usnáší na tomto slavnostním prohlášení: Dr. Alois Rašín se zasloužil o národní měnu - českou korunu.“

154 ze 172 přítomných poslanců s tímhle tvrzením souhlasilo, přesto se to neobešlo bez rozepří. Některým zákonodárcům se nelíbilo, že se v textu nemluví o koruně československé, na jejímž vzniku se Rašín v tehdejším prvorepublikovém Československu podílel, jiným pak přišla závadná pasáž o „důležitosti národní měny“.

A právě druhá zmíněná výhrada dál rezonovala na sociálních sítích. Například novinář Jan Moláček napsal, že se jedná o „ideologickou vatu“ a odpor k euru maskovaný za úctu k Rašínovi. A je to právě otázka společné evropské měny a jejího přijetí či odmítnutí, navrch akcentovaná blížícími se volbami do Evropského parlamentu, která se stala pomyslnou dělící čarou ve sporu o podobu usnesení.

Předně je nutné si uvědomit, že nejde o žádný „Lex Rašín“, tedy situaci, kdy by podobně jako v případě zásluh Masaryka, Beneše nebo Havla vznikal zvláštní zákon. Poslanci jen dali najevo, že jsou si vědomi významu onoho výročí. Odhlasováno, hotovo a vzápětí se sněmovna může zabývat něčím konstruktivnějším... Netřeba za tím hledat nějakou konspiraci nebo ideový souboj zastánců a odpůrců eura.

Všichni zarytí advokáti společné měny, pro které je tahle symbolická připomínka otce české koruny nesnesitelným útokem na jejich evropanství, by si měli uvědomit jednu věc. I kdyby Česko euro přijalo, na historii to nic nemění. A význam tehdejších událostí a národní měny to nijak neumenšuje – zkrátka je slušnost je uznat. Volby do europarlamentu se sice blíží, ale nebylo by od věci soustředit se před nimi na skutečná témata, ne hledat záminky tam, kde nejsou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud