Petr Pavel potvrdil roli favorita a je nástupcem Miloše Zemana na Hradě. Zásadní otázka teď zní, co bude s Babišem

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Petr Pavel byl v historicky třetí přímé volbě zvolen prezidentem České republiky. Získal přes 58 % hlasů oproti 42 % Andreje Babiše při rekordní 70procentní volební účasti.

V základu se tak potvrdily prognózy všech sociologických šetření. Andrej Babiš dlouhodobě tahal za kratší konec a měl ve druhém kole výrazně nižší šance uspět. Doplatil tak na to, že je výrazně polarizující figurou. Sice disponuje poměrně velkým a pevným jádrem podporovatelů, ovšem těch, kteří vylučovali byť jen v náznaku, že ho budou volit, bylo a je výrazně více.

Základní otázka pro budoucnost české politiky zní takto: co bude s Andrejem Babišem? Na jednu stranu platí, že mu svůj hlas dalo v prvním kole prezidentskýchj voleb o půl milionů víc lidí než hnutí ANO ve sněmovních volbách na podzim 2021, a v tom druhém přidal ještě dalších 400 tisíc hlasů navíc, současně je ale neoddiskutovatelným faktem, že prezidentské volby drtivě prohrál. A nic na tom nezmění, pokud bude svůj výsledek případně hodnotit jako úspěch.

sinfin.digital