Piráti a STAN klesli na třetí místo. Volby ale budou vyrovnané a o většině nakonec může rozhodnout kondice ČSSD

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Aktuální volební model Centra pro výzkum veřejného mínění potvrzuje několik základních trendů posledních týdnů: v čele je po jarním propadu opět hnutí ANO. Piráti se v koalici se STAN propadají na třetí místo za koalici SPOLU. Hlavní zprávou ale je, že nás nejspíš čekají hodně těsné volby a složité hledání povolební většiny. Tedy pokud vyloučíme vznik vlády, jejíž součástí by byla část stávajícího mocenského bloku Andreje Babiše a část současné opozice.

Podle CVVM by v červenci bralo hnutí ANO 23,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice SPOLU (21,5 procenta) a byť těsně, ale přece jen se koalice Pirátů se Starosty a nezávislými propadla na třetí místo. Aktuálně by ji podle CVVM svůj hlas dalo 21 procent voličů. K první trojici se sluší dodat poznámku samotných sociologů: „Rozdíl mezi těmito uskupeními není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu.”

V druhé části modelu se aktuálně pohybují tři formace: Okamurova SPD stagnuje na devíti procentech, o jeden procentní bod níže jsou komunisté, do sněmovny by se podle CVVM dostali také sociální demokraté, a to se ziskem 6,5 procent hlasů. Mimo dolní komoru by skončila Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty, které CVVM dávalo v červenci 3 procenta.

Zdroj: CVVM

Tolik základní fakta. Pokud jde o jejich interpretaci, to hlavní nejspíš je, že nás čekají mimořádně vyrovnané volby. Jak již zaznělo, rozdíl mezi prvními třemi subjekty se pohybuje v rámci statistické chyby, a pokud podpora některého z nich nenabere do říjnových voleb výraznější dynamiky, o vítězi budou rozhodovat detaily. Z toho lze vyvodit, že budeme svědky hodně drsné, agresivní a hlavně nervózní kampaně. V papírově lepší pozici je přitom hnutí ANO. Vláda si předchází a ještě bude předcházet pečlivě vybrané společenské skupiny. Důchodci dostanou opět přidáno nad rámec valorizace, sněmovnou v pátek prošlo také mimořádné zvýšení penzí o 500 Kč ženám za každé vychované dítě, a státní zaměstnanci si zase budou moct vybrat placené volno za očkování proti koronaviru.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • S jakým manévrem může Babiš přijít?
  • A proč se z ČSSD může stát klíčový aktér?
sinfin.digital