Piráti se dál rozkládají. Brzy by mohli slušně zatopit i Fialovi

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Není to nejlepší načasování. Zatímco šéf Pirátů Ivan Bartoš přesvědčoval v Lánech prezidenta Miloše Zemana, že i Piráti patří do vlády, položil funkci místopředsedy strany Martin Kučera. A druhý den z pirátské lodi vyskočil pražský zastupitel Petr Daubner. Ten ovšem s pořádnou palbou.

„Čím dále více se rozmáhá manipulace a někteří vysoce postavení Piráti vysloveně lžou. Vedení strany téměř vůbec nekomunikuje s členskou základnou, protože se bojí skládat účty z volebního superdebaklu, za který je samo nejvíce odpovědné,“ napsal Daubner na Facebook. Podle něj se navíc strana radikálně změnila, když jsou v ní „mnohem více slyšet ukřičení extrémní levičáci“.

Daubner patřil k hlasitým odpůrcům vstupu Pirátů do vlády a ze strany tak odešel stylově. To Kučera rezignoval s menším mediálním salvem, svůj konec ve vedení strany zdůvodnil „převážně osobními“ důvody. Ani jemu se ale nelíbila Bartošova vnitropartajní přesvědčovací kampaň o vstupu Pirátů do vlády během referenda. A stejně jako Daubner i po volbách bojoval za pirátské odmítání kumulace funkcí, což Bartoš jako ministr poruší, pokud se nevzdá poslaneckého mandátu.

Na hraně satiry

„Důležitá jsou jenom korýtka pro některé vyvolené, principy už nás najednou nezajímají,“ napsal taky Daubner. A ještě do třetice: Piráti teď spustili palbu na vlastního zdravotního experta a původně i kandidáta na ministra zdravotnictví Ondřeje Dostála. Toho chce ajťácká strana hlásající otevřenost vyloučit z vládního týmu za to, že na internetu zveřejňuje zdravotnická data „bez kontextu“, které prý využívají dezinformační weby. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak dlouho vydrží pětikoalici soudržnost?
  • A nehrozí Pirátům osud Věcí veřejných?
sinfin.digital