Piráti se vzpamatovávají z povolební kocoviny a není to hezký pohled. Už brzy je navíc může dohnat tvrdá realita

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Šéf Pirátů Ivan Bartoš před volbami rád mluvil o politické odpovědnosti, byl jí fakt plný. Takže když svou stranu nyní přivedl k volebnímu masakru, kdy voliči počet pirátských poslanců zredukovali z 22 na čtyři, přijal svou vlastní politickou odpovědnost tím, že pro něj ve vznikající vládě opobloku možná vymyslí funkci vicepremiéra pro digitalizaci. Tak tohle tu ještě nebylo.

Ano, Bartoš oficiálně přijal politickou odpovědnost za téměř totální potopení pirátské lodi na partajním fóru; tam napsal, že o dalším postupu a podobě strany v lednu rozhodne celostátní fórum. A aby taky ne: právě na tomto fóru, které Pirátům tolik pomohlo ke dnu, se totiž Bartoše hned po volbách pokusili z funkce předsedy strany odvolat někteří členové. A nejen to: kromě konce Bartoše někteří žádali i to, aby Piráti se čtyřmi poslanci vůbec nešli do vlády, protože tam budou všem jen pro legraci.

Bartoš v tom ale není sám, komu u Pirátů dělá problém jasná interpretace volebního debaklu. Šéf jejich kampaně Mikuláš Ferjenčík, jenž byl na odvolání z téhle funkce zralý už krátce před volbami, se spolustraníků zcela vážně zeptal, jestli by po své skvěle odvedené práci, jež i jeho vyvedla ze sněmovny, neměl zkusit primárky do příštích pražských voleb. Vlastně měl, napadá mě jako Pražáka trestaného denně pirátským chaosem v hlavním městě. Byla by to nejlepší služba všem Pražákům.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co si někteří členové a příznivci Pirátů nechtějí připustit?
  • A co teď Pirátům hrozí?
sinfin.digital