Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Piráti vysílají do voleb hvězdnou pěchotu. Táhne je ke dnu. Komentář Zdeňka Šarapatky

Piráti vysílají do voleb hvězdnou pěchotu. Táhne je ke dnu. Komentář Zdeňka Šarapatky

Že čeští Piráti nezdědili ani gen od praotců z Karibiku, je jasné i zarytým romantikům. Dřevěnou nohu tu dávno vystřídaly dredy a nezbednou lodní opičku zase pár kandidátů pirátské partaje, kteří teď voličům předvedli, že i opice dokáže zastat medvědí službu. Ausgerechnet vlastní straně.  Časy se mění také v jejich vnímání veřejností, piráti a Piráti jsou jako nebe a dudy. Má-li ty první encyklopedie za hlučné, vulgární, drsné, hrubé, extrovertní, násilnické, bezohledné a kruté mořské bandity a fanynky pro změnu za okouzlující lotry, druzí jsou úplně jiná káva. Jsou jakžtakž mladí, rádi by politickou moc a republiku křižují leda volebním autobusem. Slibují jí nový vítr a při tom občas zalžou jako staří političtí matadoři. Navrch pak kdekomu vyhrožují, že si to s ním vyřídí, když je na ně pustíme.  Aspoň v jednom se ale podobají filmové předloze. Plují na vlnách podivna. 

Pirátské superstar teď totiž odložily harmoniku a kvapně lepí díry, které jim do lodního boku udělali vlastní  kandidáti. Řacha je to obrovská, do lodi jim teče proudem. Zato vysvětlení je tu málo. Think-tank  Evropské hodnoty totiž načapal velitele zlínských pirátů a (sic!) stínového ministra obrany strany na prokremelských demonstracích, oslavujících okupaci Krymu Putinem. Pirát Giuseppe Maiello tam hojně řečnil na pozvání ruské páté kolony, ze které mají osypky všude, od vnitra až po tajné služby. Teď si na kolaboranty, kteří jej hostili, Maiello málem nevzpomíná.

Paměť má zjevně chatrnou, možná zapomněl i na další kousek. Jen o rok dříve pro změnu bouřil na demonstraci proti České televizi, která prý má „vysílat pravdu“. Čí je zjevné, Putinovu…a taky jeho.  Že tenhle Pirát hoří touhou po Východě, pak dokazuje i jeho čerstvá účast na debatě spolku Hej, občané! Obskurní partička organizovaná prokremelskými kolaboranty a ověnčená zarytým stalinistou, místopředsedou KSČM Skálou a zhrzenými lampasáky ze Strany práv občanů nebo pozvanými hnědáky Konvičkou a Okamurou, tam usiluje o vystoupení Česka z NATO i Evropské unie.

Tady se nemluví s komunisty. To už bychom nemohli mluvit s nikým. Já jsem pirát a řeknu, co si myslím,“ chlubí se ke všemu Maiello. Prý tam půjde klidně zas. Po idejích Pirátů, kterých máme plné schránky, nikde ani stopa. Vodu v lodi neukecáš, šéfpirát Bartoš teď  Meiella rychle uklidil jinam. V partaji bude (sic!) stínovým ministrem kultury! Rusofilové napříč republikou a v první lajně manželé Žalobovi z Řitky už předem jásají, bude víc Alexadrovců. A v „ulhané“ České televizi půjde v primetimu Timur a jeho parta.

Ani italský popleta uprostřed ruské pětky ale netrumfne ctitele konspiračních teorií rovněž na parlamentní kandidátce Pirátů. Že v poslanecké sněmovně zasedal už lecjaký podivín, se tu ví. „Aktivista za pravdu o 11. září“, jak si Pirát Švadlenka z Přerova připsal rovnou na sněmovní kandidátku, je ale stranický majstrštyk. Že bude chtít v případě zvolení usednout v zahraničním výboru dolní parlamentní komory je pak víc než jisté. I tady se ruská ambasáda už teď tetelí blahem a spojenci jen nevěřícně civí. „Nitky vedou k tehdejší americké vládě a velení armády. Proto jsem ale členem Pirátské strany, abych bojoval za dostupnost informací a transparentnost, a to i v tomto případě,” říká totiž v Hanáckém večerníku Švadlenka. Volte Švadlenku a kašlete na máslo, zato se dozvíte o spiknutí světa a zítra třeba o iluminátech!   

Kdo mávne rukou nad zahraničím, měl by se přesto třást strachy. I doma. Jakub Michálek z vedení Pirátů, ausgerechnet právník, má totiž nanejvýš svéráznou představu o spravedlnosti. „Chceme, aby byli soudci stejně jako politici pod dohledem a nebyli nedotknutelní…. Kdyby tohle všechno bylo, řada gaunerů, zachycených na pirátském autobuse, by neseděla na jeho karoserii, ale na vnitřních sedadlech za mřížemi“, píše. „Podle české justice jsou zatím křišťálově čistí, protože nebyli pravomocně odsouzeni. Ale to je právě ten problém“, dodává (sic!) právník Michálek. O vině má coby politik už předem jasno, soudy k tomu zjevně nepotřebuje. Sami soudci budou totiž za jeho parlamentní éry pod dohledem a gauneři z karoserie pirátského autobusu půjdou rovnou za mříže. Tam  pak skončí nejspíš  každý, kdo je podle veřejného mínění a na objednávku politiků…. gauner. A šmytec. „Toníčku, ty jsi prezident, ty můžeš všechno“, kýval prý ministr vnitra Štrougal ostošest prezidentu Novotnému na dotaz, zda může sám zatknout politického oponenta. Časy, kdy soudci byli pod dohledem a o vině tu rozhodovala strana a politici, tu tedy už byly, ale právní stát se chová jinak.

Info.cz před časem v článku „Republika v ohrožení. Diagnózou Kalousek“  připomnělo účelovou skandalizaci šéfa TOP09 právě Piráty. Kalousek přitom nikdy nečelil trestnímu stíhání ani soudům a neexistuje žádný důkazu o jeho spojení s kauzami, které mu přisuzují političtí rivalové. Přesto byl na autobuse Pirátů vykreslen v poutech. Ještě včera to sami Piráti pokládali za nadsázku a osobitý marketing. Teď je už z Kalouska gauner.

Volit mladé lidi, kteří mají nadhled a nemají minulost, může být kýženým flastrem na mizérii Čapích hnízd, nácky s cizím rodokmenem nebo rudé kolchozníky v Senátu, vyškolené Hradem. Hvězdná pěchota stran mezi ně ale určitě nepatří. Nabytá moc ji může z podivínů proměnit v populistické papaláše, kteří sice chtějí zdigitalizovat náš život, ale zametou při tom se svobodou a demokracií.  Číst tu jen volební program proto už nestačí. Zajímat se o konkrétní kandidáty a pustit pak do parlamentu jen ty nejlepší ano. Volby nejsou pro lenochy, kdo hledá, ten najde. U Pirátů i jinde. Pusťte nás na ně! Neuhneme. Hraje se tu o všechno. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744