Plány ANO a ČSSD aneb Dneska to roztočíme, drahoušku

Bohumil Pečinka

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | „Maso bude,“ říkával v šedesátých letech komunistický prezident Antonín Novotný, když se ve společnosti šířily náznaky nespokojenosti. Dnes je tento slogan aktualizován v podobě předvolebního přetahování dvou vládních stran (ANO, ČSSD) o to, kolik přidají důchodcům.

V případě obou stran jde o diktát první signální. Jinak řečeno: důchodci byli v minulosti hlavní voličskou skupinou sociální demokracie (a okrajově KSČM), dnes přes polovinu penzistů v celé republice volí hnutí ANO, což z něj dělá něco jako hnutí důchodců za životní jistoty. Komunisty, sociální demokraty i Babišovo hnutí to pak vede k bojům o zachování nebo přerozdělení jednoho volebního rybníku.

Hnutí ANO navrhuje k zákonem dané valorizaci penzí (840 korun) ještě dalších 150 korun. ČSSD chce zvýšení nad rámec zákona o 300-400 korun a jednorázový příspěvek 5 tisíc korun. Andrej Babiš trumfuje, že by bylo dobré zaměstnancům snížit daň z příjmu z 19 na 15 procent. O den později to ale v deníku Právo relativizoval slovy, že je to zatím jen „syrový návrh“ a že chtěl jen naznačit, kudy se „ubírá moje uvažování.“

K žádnému snížení daní pochopitelně nedojde, jen to ilustruje spirálu, do níž se vzájemně zaplétají vládní strany se svým jednorozměrným uvažováním.

Maláčová jeslemi motivuje k odkládání dětí. Češi o to přitom vůbec nestojí, říká Gregor

sinfin.digital