Pohřební byznys podle Bartíka. Nejdřív pohřbi prezidenta a pak za to vyber prachy

GLOSA PETRA HOLCE | Svatopluk Bartík ví, jak na věc. Hranice mezi profesí politika a píáristy u bývalého PR gurua party Žít Brno a později radního Brna-střed vždycky splývaly podobně jako hranice mezi pravdou a lží. Teď ale tenhle mistr uplakané sebepropagandy trumfuje i sám sebe. Sotva mu soud nepravomocně nařídil, aby prezidentovi Miloši Zemanovi zaplatil 250 tisíc korun za to, že ho krátce před volbami na Facebooku pohřbil zaživa, začal na pokutu vybírat peníze od lidí.

A že požadovaných 390 tisíc korun, z nichž zhruba 140 tisíc dělají náklady na soud, nejspíš i vybere. Bartík sbírku vyhlásil v úterý a už ve čtvrtek měl na účtu přes 40 tisíc korun. Ano, lidská hloupost ani vypočítavost nezná mezí. Bartík, jenž svá PR moudra zkoušel prodávat Bohuslavu Sobotkovi i Andreji Babišovi, totiž nekasíruje peníze za nějaký hrdinný boj za pravdu, jak se to v rámci svého cynismu snaží prezentovat. Pravda je, že peníze vybírá za vědomou lež.

Slova o tom, že má Zeman rakovinu a zbývá mu sedm měsíců života, si prostě na Facebooku vycucal z prstu. Ano, vycucaný z prstu je skoro celý Facebook, tohle je ale přece jen něco trochu jiného. Bartík zaprvé tuhle lež rozšířil a (záhy radši smazal) jen krátce před posledními prezidentskými volbami, čímž je mohl ovlivnit. A zadruhé zaživa pohřbil člověka, což by mělo být přes čáru i pro mistra politické internetové „špíny“. Můžete Zemana klidně nenávidět, i on má ale manželku, dceru a další blízké lidi.

Je to vláda alibistů. Vojtěch zavřel hudební kluby, narovinu to ale říct neumí, míní provozovatel Flédy

I pistolník Bartík samozřejmě už ví, že tentokrát prostě přestřelil. A že za to zřejmě zaplatí, což vždycky bolí nejvíc. Takže svou káru „lži“ hrdě táhne dál a tvrdí, že bojuje za veřejný zájem. Tím podle něj má být právo veřejnosti na informace o kandidátech na prezidenta. Za něj se ale určitě nebojuje šířením lží o rakovině a sedmi měsících zbývajících do smrti. Navíc právě Zeman nám dává dostatečné informace o svém zdraví, kdykoli se někde náhodou zjeví. A mimochodem: že Bartík vědomě lhal, to sám prezident dokázal tím, že pořád žije.

Bartík je ale vůbec borec. První sbírku na sebe si totiž nadělil už před rokem ke svým čtyřiačtyřicátým narozeninám. Na Facebooku tehdy napsal: „vážení přátelé, jak víte, slavím dnes 44. narozeniny. a také mi začíná soud o 5 milionů korun a omluvu s jistým inženýrem zemanem z prahy, t.č. prezidentem čr. mnozí z vás mi vyjadřujete podporu a ptáte se, zda a jak mi můžete pomoci. myslím, že narozeniny jsou vhodným dnem vás požádat o konkrétní pomoc... pokud cítíte, že v tomto právním sporu nebojuji pouze za sebe, ale za celý výše popsaný veřejný zájem, budu rád, když mě podpoříte finančně na mém účtu.“

A sakra: kde jsou ty peníze? Méně soudní lidé určitě Bartíka v rámci své nenávisti k Zemanovi milují jako mučedníka a něco přece za celý rok už poslali, když mu teď jen za dva dny za šíření lži dali přes čtyřicet tisíc. A zvlášť, když se tehdy ještě zdálo, že to Bartíka bude stát pět milionů, které za svůj předčasný facebookový funus žádal Zeman. Být jimi, žádám teď pro jistotu inventuru. Možná ale už Bartík není píárista a vede pohřební službu, takže prostě bere peníze za pohřby.    

„Nestrašte covidem,“ říká Babiš. Nemusíme. Jsme vystrašení z premiéra

SDÍLET
sinfin.digital