Pokud nezačne Zeman vysvětlovat, musí skončit. Spolu s Bradáčovou riskují zbytky důvěry

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | „Boj o šlechtické majetky. Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému“ a „Nejdřív se přimlouval v kavárně, pak se dvakrát dovolal,“ popisují podle dosavadních informací nestandardní chování nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana ve dvou titulcích SeznamZprávy. Pavel Zeman podle nich opakovaně vstupoval do případu spojeného s jeho známým. Ať už to bylo jakkoliv, šéfžalobce teď nemůže dělat to, co právě dělá: prakticky se obrnit mlčením a vydat jen krátké tiskové prohlášení, které ani nelze dohledat na webu Nejvyššího státního zastupitelství či na jeho twitterovém účtu. Zvláště v době, kdy veřejná žaloba prohrává ty nejvýraznější kauzy a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stále mlží o svých prezidentských ambicích.

I když zjištění SeznamZpráv přebírají prakticky všechna relevantní česká média, je stále ještě brzy na ukvapené závěry. Proč se události z roku 2014 dostávají na veřejnost až v roce 2021? zní jedna z nejdůležitějších otázek. I přesto ale Pavel Zeman nemůže posílat do médií útržkovitá vyjádření bez jasných věcných argumentů, jak zatím činí. Naopak, chce-li ve funkci zůstat a skutečně se nedopustil ničeho nezákonného a ani neetického, měl by svolat tiskovou konferenci a všechno nezpochybnitelně vysvětit a klidně donekonečna odpovídat na otázky.

I když ještě nedávno svolával Milion chvilek za státní zástupce demonstrace a zejména v souvislosti se jmenováním Marie Benešové ministryní spravedlnosti v roce 2019 se intenzivně řešilo imaginární ohrožení jejich nezávislosti, není pro až takto pozitivní „PR“ moc důvodů. Žalobci prohrávají velké kauzy a zejména stíhání politiků končí jedním osvobozením za druhým: ať již jde o libereckého hejtmana Martina Půtu (STAN), bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) či exprimátory Prahy Bohuslava Svobodu (ODS) či Tomáše Hudečka.

Pavel Zeman přesvědčivě nevysvětluje ani své počínání v případech spojených s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Trestní řízení má být sice ze své podstaty neveřejné, komunikační možnosti šéfžalobce mohou být omezeny, ale vrcholní státní zástupci v poslední době snad už ze zásady mluví hlavně o tom, co jim je příjemné. Přidejme k tomu třeba slovní výpady proti justiciobhajobě pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která na dotazy ohledně prezidentské kandidatury, o níž se už déle než rok intenzivně spekuluje, pořád jen mlží. Veřejnost to ale musí vědět, jen tak může správně chápat její jednotlivé kroky. 

Zeman a Bradáčová jako dvě nejviditelnější tváře státního zastupitelství tak hazardují s posledními zbytky důvěry v soustavu státního zastupitelství. I přesto může nejvyšší státní zástupce tuto kauzu „přežít“, ale jen pokud nebude mlčet či odpovídat tak, jak zatím odpovídal. Jinak ať je důsledný a jako nejvyšší státní zástupce už mlčí navždy. Jeho nástupce v úřadu (mimochodem, Zeman v něm na začátku letošního roku otevřel už 11. (!) rok), nemusí být automaticky horší. Možná právě naopak.

sinfin.digital