Pokud Piráti půjdou do vlády, je skoro jisté, že v ní dlouho nevydrží

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Piráti začali hlasovat o svém vstupu do vlády Petra Fialy. Výsledky budeme znát v pondělí pozdě večer. Už teď můžeme říct jedno: pokud Piráti do vlády půjdou, budou to v ní mít složité. Pokud zvolí opačný postup, budou to mít dost možná ještě složitější. Možná proto zvolí střední cestu: na vstup do vlády kývnou, celkem brzo si ale najdou důvod k tomu, aby z ní zase vycouvali.

Vláda Petra Fialy bude z velké části vládou konzervativní. Bude to vláda škrtů a úsporných opatření. Bude to vláda pravicová. Což je v pořádku. Je jen otázka, zda takový profil bude po chuti většině Pirátů. Podle informací, které mám zevnitř strany, nelze v danou chvíli výsledek hlasování odhadnout. Osobně jsem si přitom jistý, že by se většina Pirátů cítila mnohem lépe ve vládě středové, ve vládě s těžištěm v liberálně orientované politice. Nemluvě o tom, že existují Piráti, kteří si hledí nejen sociálních, ale také třeba ekologických či genderových akcentů jednotlivých politik. Zkrátka a dobře: docela dost z nich má ze své pozice celou řadu velmi dobrých důvodů k minimálně rezervovanému postoji ve vztahu k vznikající vládě.

Zároveň platí toto: Piráti se podíleli na jejím programovém prohlášení a koaliční smlouvě. Oba dokumenty zčásti akcentují jejich priority. Pokud by se tedy rozhodli do vlády nevstoupit, mnohdy by se v opozici vymezovali vůči kabinetu, jehož program je také jejich dílem. Skoro jistě by se v takových momentech stávali snadným terčem svých oponentů. Ale stejně tak je pravdou, že Piráty ODS, lidovci, TOP 09 a STAN nepotřebují. I bez nich mají ve sněmovně pohodlnou většinu 104 hlasů z dvou set. Tím terčem tudíž budou nejen vně vlády, ale také uvnitř. Úplně to vidím: Ivan Bartoš přijde za Petrem Fialou s tím, že pro některá opatření on a jeho poslanci zvednout ruku nemohou. „Naše členská základna by nás za to roztrhala,“ dodá. Jak bude reagovat Fiala? „Však pro to nehlasujte.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co hovoří pro variantu, aby Piráti raději zůstali v opozici?
  • Jak může hlasování o účasti ve vládě ovlivnit Michálkův manévr?
  • A zvítězí nakonec střední cesta?
sinfin.digital