Policie v civilu zaklekává na Babišových mítincích jeho odpůrce. Tyhle totalitní praktiky se nesmějí vrátit

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Jsme svědky největšího zneužití policejní moci od sametové revoluce. Už zase policisté v civilu vyvádějí demonstranty, klekají na ně, brutálně je zatýkají a zadržují. Je to jako probuzení do zlého snu. To vše se děje kvůli Andreji Babišovi. Muži, který svou agresivní a zlou politikou budí nenávist mnoha občanů, a přestože to ví a je miliardář, není ochoten zaplatit si na mítincích vlastní ochranku.

Tento text píšu vlastně se zpožděním. Musel jsem totiž napřed vydýchat neuvěřitelné zprávy, které se začaly objevovat. Paní drsným způsobem zatčená za to, že vlepila facku muži, který do ní neustále strkal, když protestovala proti vystoupení Andreje Babiše. Autistický kluk, na kterém klečeli tři trénovaní muži, přestože jeho matka jim říkala, ať ho nechají, protože může dostat záchvat. Nakonec ho také seberou a ji ani nevezmou jako doprovod. Takto se chová policie demokratického státu?

Zde selhalo úplně všechno, co má symbolizovat heslo „pomáhat a chránit“. Jak je vůbec možné, že na politickém mítinku poslance jsou k jeho službám připraveni pacifikovat za něj odpůrce policisté v civilu? Na to si má najmout pořadatele a pokud se bojí o svou bezpečnost – a Babiš má proč, při tom, jak se chová a co v této zemi natropil - tak ať si ze svého zaplatí soukromé bodyguardy. A když už tam policisté jsou, proč místo nestranné ochrany pořádku a bezpečnosti jednostranně a okatě pracují pro expremiéra?

„Pomáhat a chránit“, nebo spíš „buzerovat a mlátit“? Andrej Babiš je podle svědků agresivní a už tím hecuje své příznivce k nenávisti. Přesto těmi, kdo to schytávají od strážců pořádku jsou jen a pouze jeho odpůrci. Nemluvě o tom, že není přípustné, aby při ochraně veřejného pořádku zasahovali tajní, nikoli uniformovaní policisté. Jak je mají lidé poznat? Zvláště, když se na hlavě jednoho z nich objeví propagační čepice ANO? Už to je flagrantní porušení nestrannosti policejního sboru. Takto se chovají leda milicionáři na akcích strany Jednotné Rusko.

Státní moc má také být uplatňována pokud možno viditelně. Policista v uniformě má autoritu a občan se podle toho k němu chová. Tohle spíše působí jako cílená snaha vyprovokovat konflikt a pak dotyčného stíhat za útok na veřejného činitele. To je totalitní estébácká manýra z doby, kdy byl Babiš zapsán jako agent do evidence komunistické tajné policie. S tímto jsme přece skoncovali před více než třiceti lety, nebo ne?

sinfin.digital