Polský slon v diplomatickém porcelánu. Protičeské vystupování Poláků v kauze dolu Turów je pro tamní vládu příznačné

Michal Lebduška

KOMENTÁŘ MICHALA LEBDUŠKY | Kauza polského povrchového dolu Turów opakovaně hýbe česko-polskými vztahy a i v sousedním Polsku budí obrovské vášně. Už několik týdnů tam toto téma neopouští zpravodajství a neustále se k němu velmi ostře vyjadřují především vládní politici. Často se objevují i vyložené lži a konspirace, podle nichž Češi plní vůli Němců, kteří chtějí zničit polskou energetiku, což začíná otravovat právě vzájemné vztahy.

Pro pochopení toho, odkud se podobná rétorika bere, je důležité znát dynamiku polského vnitropolitického boje. Polská politika se už prakticky přes patnáct let pohybuje v bludném kruhu toxického soupeření Práva a spravedlnosti (PiS) a Občanské platformy (PO), které ztělesňují Jarosław Kaczyński a Donald Tusk. V rámci tohoto polsko-polského konfliktu není podobně ostrá rétorika, která se objevila i v souvislosti s kauzou Turów, ojedinělá a s železnou pravidelností se v různých obměnách vrací.

Jedná se o v zásadě standardní fungování vlády Práva a spravedlnosti (PiS), která tímto hledáním vnějšího nepřítele udržuje napětí ve společnosti, formuje agendu, o které se v Polsku mluví, čímž znemožňuje opozici nastolovat vlastní témata, a také odvrací pozornost od vlastních problémů. Silně k tomu přispívají i polská provládní média včetně „veřejnoprávní“ televize TVP, která je jedním z klíčových kanálů, jimiž se podobná rétorika šíří.

Jen za vlády PiS po roce 2015 byla tato taktika „zastíracích manévrů“ použita opakovaně. S velmi ostrou rétorikou vyrukoval i sám Kaczyński už během evropské migrační krize. Asi nejproslulejší a nejkomentovanější byl jeho tehdejší výrok o tom, že migranti s sebou přináší do Evropy nebezpečné nakažlivé choroby. Podobně například před parlamentními volbami v roce 2019 a loňskými prezidentskými volbami náhle polskou politickou diskusi zcela ovládlo téma práv LGBT osob, na které vládní politici a lidé blízcí PiS velmi nevybíravě útočili. A podobnou logikou se řídí i polské spory s EU či česko-polský konflikt o důl Turów.

Antičeské konspirace

Už víceméně tradičně se objevily slovní útoky na Soudní dvůr Evropské unie, který v předběžném opatření nařídil důl zavřít a poté Polsku vyměřil pokutu, ale i na Německo. To prý například podle prezidenta Andrzeje Dudy má zájem na zavření Turowa, aby mohlo Polsku prodávat elektřinu. V očích mnoha vládních politiků a lidí z okolí PiS proto Česko nejedná z vlastní vůle, ale pouze plní přání Německa. Podle jiné z polských verzí zase Turów vadí „českým oligarchům“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem se skutky Polska liší od jeho proklamací?
  • Jak se projevuje antičeská rétorika?
  • A proč je to celé součástí širší mozaiky chování polské vlády?
sinfin.digital