Postaráme se o vás, i kdyby vás to mělo zabít, milí živnostníci

Radim Ivan

KOMENTÁŘ RADIMA IVANA | Netušil jsem, že se v tomto volebním období dočkám situace, kdy budu muset hájit živnostníky proti sociálnímu svědomí vlády Petra Fialy – KDU-ČSL. Další nápad z lidovecké dílny musím okomentovat. Musím varovat před potenciální chybou, považuji to za svoji povinnost vůči živnostníkům. Na tento a podobné nápady vláda opravdu nesmí přistoupit.

Mládkovi paraziti

Živnostníci odvádějí méně než zaměstnanci. Tuto větu jsme mohli slyšet v historii samostatné České republiky mnohokrát. Živnostníky za parazity zvládl označit socialistický ministr Jan Mládek a sklidil za to neuvěřitelnou kritiku. Nikdy se mu srovnat odvody mezi zaměstnanci a živnostníky nepodařilo a nevidím jediný důvod k tomu, aby se to mělo podařit teď.

Je samozřejmě pravdou, že živnostníci do systému odvádějí méně prostředků, nicméně musíme si uvědomit, že nezatěžují stát po jiných stránkách. Každý živnostník se stará o své živobytí, nemá nárok na nemocenskou, dovolenou, mateřská a další sociální vymoženosti tohoto státu. Mnoho živnostníků odvádí pouze povinné minimum. Samozřejmě nepopírám, že někteří živnostníci si správně nespoří na důchod, ale rozhodně přínos toho, že jsou tu lidé, kteří se dokáží o sebe postarat, se státu násobně vrací. Nezatěžují tolik jeho infrastrukturu.

Ministerstvo sociálních věcí (schválně z jeho názvu dávám pryč slovo práce) argumentuje možné zvýšení odvodů tím, že se do důchodového věku dostávají lidé, kteří si nenašetřili na důchod. Stát má být ten, který je teď má vyššími odvody zachránit.

Tohle je naprosto prázdný a falešný argument. Samozřejmě je špatně, že si někteří živnostníci nenašetřili, ale je to jejich rozhodnutí. Za to nemohou být trestáni ti, co to dělají nebo teprve dělat budou. V případě většího počtu nezajištěných lidí jsem ochoten připustit navýšení jejich důchodu i přes to, že odváděli do systému méně. Proč? Protože když se podíváme, o jaké ročníky se jedná, jsou to lidé, kteří začali se živnostničením po revoluci ve svých cca 30 letech. Můžeme vzít v potaz, že tzv. budovali kapitalismus a zpětně je nějakým způsobem zvýhodnit, ale to je vše. Lidé, kteří mají živnostenské oprávnění celý svůj aktivní život, už žádný bakšiš od státu dostat nesmí ani v případě, že si nenašetřili.

Řešení, které navrhuje ministerstvo, tedy zvednout o 60 % odvody na zdravotní a sociální pojištění, pokládám za mimořádně nebezpečné. Stát je nejhorší správce a neumí se starat ani o důchody. Je falešná iluze, že toto navýšení zachrání náš průběžný důchodový systém. Naopak ambicí státu musí být, aby změnil současné paradigma, tedy že se stát stará o důchodce. Musíme změnit fakt, že příjem z důchodu tvoří více než 90 % příjmu lidí v důchodovém věku. Živnostníci v mém věku se samozřejmě nespoléhají na státní důchod a investují volné prostředky průběžně do privátních investičních nástrojů.

sinfin.digital