Potvrzeno volbami: Sestup Pirátů pokračuje. Ivan Batoš si musí vzpomenout, co znamenají dredy

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Zatím se o tom příliš nemluví, výsledky voleb ale ukazují, že se Piráti doposud nevzpamatovali z loňského volebního debaklu. Už o víkendu jsme psali, že jedinou význačnou politickou stranou, která prohrála, jsou právě oni. A taky že to jsou oni, kdo nejvíc doplácí na svou účast ve vládě Petra Fialy.

V politickém zákulisí se vcelku otevřeně počítá s tím, že Piráti – až přijde ten správný moment – z vlády odejdou. Sice vám to nikdo neřekne na mikrofon, každému je ale jasné, že pro ně bude podstatně výhodnější jít do příštích sněmovních voleb jako opoziční strana.

Pokud svůj manévr dobře načasují a srozumitelně vysvětlí, umožní jim to návrat do role, která se jim osvědčila už v minulosti – být alternativou k pravici v čele s ODS, současně se ale zřetelně a viditelně vymezovat vůči populistům v čele s ANO. Sehrát roli třetího pólu české politiky a sbírat hlasy těch, kterým nevoní první dva.

Podle datové analýzy Jana Bočka na serveru iRozhlas.cz obdrželi Piráti v komunálních volbách v roce 2018 celkem 358 mandátů. A letos jich získali jen 274 – o 23,5 procenta méně.

Pokud se podíváte na jejich výsledky v krajských městech, zjistíte, že nikde, kde šli do obou voleb samostatně, v přepočtu hlasů na mandáty neposílili. Jen v Praze a ve Zlíně zůstali letos na svých číslech z roku 2018. V Praze mají třináct mandátů z pětašedesáti, ve Zlíně tři z jedenačtyřiceti. Všude jinde o mandáty přišli.

Doslova propadákem pro ně skončili volby do Senátu – do druhého kola nepostoupil ani jeden jejich kandidát. Což je na jednu z vládních stran otřesný výsledek. Důvody budou vždy mix místních a celostátních příčin. Nepochybně se na tom podílí také fakt, že v mnoha městech Piráti byli poslední čtyři roky součástí koalic. Ostatně byli součástí koalice ve třech největších městech republiky. A zatímco v Ostravě budou společně s Tomášem Macurou a koalicí SPOLU vládnout i v následujících čtyřech letech, v Praze a v Brně nemají nic jisté.

sinfin.digital