Praha je stát ve státě. Často zde místo politické logiky rozhodují osobní ambice, letošní souboj o primátorský řetěz není výjimkou

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Hřib neunesl porážku. To jediné potřebujete vědět, abyste pochopili jinak obtížně rozluštitelné povolební tanečky kolem obsazení radnice hlavního města. Není to však poprvé, kdy se poražený uchýlil k intrikám, aby vymanévroval vítěze a získal primátorský řetěz. Pražské ODS se to stalo před čtyřmi lety a sám Bohuslav Svoboda v roce 2010 provedl totéž, co by nyní pirátský lídr zjevně rád vyvedl jemu.

Když před dvanácti lety dvě pravicové strany, TOP 09 a ODS, obsadily v Praze 46 křesel z 63, zdálo se, že vznikne magistrátní koalice kopírující tu celostátní. Jenže Bohuslav Svoboda moc toužil po „řetězu“, byť Zdeněk Tůma vyhrál a TOP 09 měla 26 mandátů, zatímco ódéesáci jen 20. Dohodl se tedy raději s ČSSD, s níž měl sice jen těsnou většinu, ale stal se primátorem. Pak provedl další veletoč, kdy pro změnu opustil sociální demokraty. A ti později zase jeho a město vedl poslední rok Tomáš Hudeček z TOP 09.

V roce 2018 naopak Svoboda s ODS volby vyhrál, ale domluvili se proti němu Praha sobě, Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) a Piráti, kteří získali primátorský post pro tehdy zcela neznámého a nezkušeného Zdeňka Hřiba. Když jsem se tenkrát ve Sněmovně ptal jejich poslanců, zda to myslí vážně, řekli mi, že na něm trvají a že bude skvělý. No, rozhodně v té funkci vyrostl, zastínil i předsedu Ivana Bartoše a nyní prokazuje takový talent k intrikaření, že by mu ho záviděli i kmotři z Bémovy éry.

V Praze nikdo nemá nic jisté, pokud nevyhraje způsobem, že ho nelze obejít, či sám nemá v kapse dohodu ve stylu Cosa nostry vázánou mlčenlivostí a věrností a díky ní je schopen „poskládat“ vlastní většinu. Řekněme si „na férovku“, že Hřib nedělá Svobodovi nic, co by on dříve nevyváděl jiným. Je tu však podstatný rozdíl. Piráti nemají šanci vyšachovat SPOLU ze hry. Jedině, že by kromě spolku Praha sobě přibrali ještě ANO. Ale kdyby na to došlo, to už by si spíše Nacher plácl se Svobodou než s Hřibem a Čižinským.

A ne, opravdu za tím nehledejme „kmotry“. Jde o to, že s oběma progresivistickými uskupeními, která vládla Praze čtyři roky, je nadmíru těžká řeč. Mají totiž aktivistický nejen program, ale i způsoby. Každý rozumný člověk, jímž Patrik Nacher jistě je, dá přednost standardním stranám ze SPOLU než tomu pytlu blech, jehož symbolem se stalo stavění cyklostezek úplně všude a udávání a donášení na koaliční partnery do médií. Tudy cesta k řetězu pro Hřiba nevede, takže vše zůstalo je u „oťukávání“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké koalice v Praze přicházejí v úvahu?
  • V čem dělá chybu Zdeněk Hřib?
  • A jak nakonec nejspíš dopadne souboj o magistrát?
sinfin.digital