Přátelství předvolebních koalic dostává trhliny. Rozporů je tolik, že už je nezamaskuje ani společná nenávist k Babišovi

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Jednou se to stát muselo, dvě antibabišovské koalice totiž řeší volební kvadraturu kruhu: společně chtějí porazit ANO premiéra Andreje Babiše, každá z nich chce ale současně vyhrát volby na úkor té druhé, protože se přetahují o stejné voliče. Právě proto se poslední dobou nejvíc perou mezi sebou.

Piráti vlastně znovu nastartovali svůj starý vězeňský autobus, který je v posledních volbách dovezl až do sněmovny. Tentokrát to ovšem pojali trochu jinak. Nejdřív společně s koaličními Starosty zveřejnili „desatero“ nejzávažnějších korupčních kauz od roku 1989, kde suverénně dominuje ODS; z desítky uvedených případů figuruje hned v sedmi, zatímco Babiš ani v jednom. Pro něj sice Piráti mají vlastní seznam, ale jeho obsah už obě koalice opozičních stran dávno používají. Je proto dost vystřílený.

„Proti tomu chceme bojovat. To se nesmí opakovat, tato země nemá na to, aby ji mohli rozkrádat šíbři,“ řekl před časem k výběru kauz šéf poslanců STAN Jan Farský. Voličům tím nesdělil nic jiného, než ať prostě nevolí koalici SPOLU vedenou ODS. Teď Piráti a STAN svou „přátelskou“ palbu zopakovali, když na Facebooku zveřejnili grafiku největších „hrobníků“ protikorupčních zákonů, kterým vévodí šéf ODS a volební lídr SPOLU Petr Fiala. Babiš je znovu daleko za ním. (Piráti se opírají o přehled od Rekonstrukce státu).

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč předvolební láska SPOLU a Pir-STAN nemohla vydržet?
  • A na čem se rozpory ukázaly naposledy?
sinfin.digital