Pravou lásku musíš cítit. Koalice SPOLU sice je pravicí, ale kampani chybí „srdce“

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Dlouho slýchám stesky, že u nás vlastně neexistuje pravice. Chápu důvody, které k tomu autory vedou, ale nesouhlasím. Koalice SPOLU nepochybně je solidní pravicí. Pokud se to někomu nezdá, pak stížnosti musí místo politiků adresovat spoluobčanům. Stranu, jakou jsou třeba američtí republikáni, by u nás volil málokdo. Nicméně by trojka ODS, KDU-ČSL a TOP 09 mohla vést kampaň „pravicověji“.

Ekonomický program SPOLU samozřejmě nevypadá, jako by ho psal klasik volného trhu Milton Friedman a ke kulturnímu konzervatismu Bena Shapira má také daleko. V evropských poměrech je však v obou osách pravicový až dost. Pondělní projev lídra koalice Petra Fialy ve finiši letošní kampaně představuje v zásadě maximum možného. Uměl bych si ale představit daleko větší razanci při vedení kampaně. Andrej Babiš dostává od SPOLU málo „za uši“, což ji oslabuje a navíc vzbuzuje podezření, které především politici ODS musí opakovaně odrážet.

Situace je poněkud nepřehledná. Hnutí ANO dělá sociálnědemokratický program a mělo by tak být pro pravici hlavním ideovým oponentem. Že je to trochu jinak, není podstatné, musíte se proti někomu ideologicky vymezit. I když je to ve skutečnosti Jan Hamáček s Janou Maláčovou po boku a ne Andrej Babiš, kdo levicově „tlačí na pilu“. Střílí se vždy na větší loď. Další zmatek působí fakt, že jsou tu ještě Piráti-STAN, kteří také soupeří o pozici hlavního opozičního uskupení. Přičemž ti jsou pro mě věrohodnější než SPOLU, když útočí na premiérův střet zájmů.

Konzervativní koalice by měla chtít voličům všechno zjednodušit. Babiš je skutečně hlavní zloun, který katastrofálně zadlužil zemi, již přebíral ve skvělé kondici, dopustil vysoký počet obětí covidu, ačkoli měl k ruce kvalitní a předimenzované zdravotnictví, a bere – nepřiznaně – miliardy z dotací, na které nemá nárok. Pokud chce SPOLU získat palmu vítězství, musí si o ni říct razantněji. Včetně toho, že se tvrději vymezí jak vůči formě, tak obsahu Babišovy politiky, kterou musí ukázat jako extrémně levicovou, zkorumpovanou a neúspěšnou.

Jurečka mezi voliči: Ještě přiložíme, finále kampaně budeme mít hodně silné

sinfin.digital