Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prázdniny v Praze. Komentář Alexandry Udženija

Prázdniny v Praze. Komentář Alexandry Udženija

Začátek prázdnin je vždycky trochu trochu zvláštní doba. Rodiče z části ještě plni emocí z vysvědčení svých dětí a z části již nervozní z cesty na vytouženou dovolenou. Děti nedočkavé a natěšené na dobrodružství, které jim ty dva měsíce nabídnou, prarodiče dychtící po společeném čase s vnoučaty.

Na mě vždycky dýchne nostalgie vzpomínek. Jak jsem se na prázdniny jako školou povinné dítě těšila já a na tu zvláštní atmosféru vylidněné Prahy.

Prostě to neprojedete

Letní prázdniny jsou také často ve znamení oprav a údržby silnic. Co se na nás ale chystá letos v Praze je podle mě již za hranou zdravého rozumu. Kdybych měla jmenovat všechny ulice, které se stanou buď neprůjezdné, nebo kde nás čekají komplikace, vydalo by to na román. Do toho na mnoha místech nepojede MHD, či bude provoz linek značně omezen. Prostě v Praze se o prázdninách nehnete. Jasně, opravy se musí dělat pořád, ale nekoncepčnost uzavírek a oprav je neskutečná. Asi dárek pana Dolínka a paní primátorky Krnáčové na rozloučenou? Nebo prostě jen měli prázdniny celé čtyři roky? Nevím.

Prostě to nepostavíte

Každý taky ví, že Prahu extrémně trápí pomalá výstavba, hlavně bytových domů. Zájem je veliký, bytů málo, nové se téměř nestaví, hypotéky budou více omezeny a cena bytů tak raketově roste.

Politici napříč stranami se bijí v prsa, jak to už konečně zařídí a jak je potřeba výstavbu rozhýbat. Realita je u mnohých ovšem těmto slibům na hony vzdálená. Aktivisté a jim podobní totiž v realitě nežijí, ani nechtějí.

Adriana Krnáčová se v rámci rady města pokusila navrhnout alespoň malou novelizaci Pražských stavebních předpisů. Hlavní změnou bylo vypuštění požadavku na tzv. "oslunění bytu", který v podstatě znemožňoval blokovou výstavbu domů, tak jak ji známe ze čtvrtí jako jsou Vinohrady, či Vršovice. Proti ovšem zase byli ostatní koaliční strany - KDU-ČSL, STAN, Zelení i ČSSD. Návrh tak neprošel.

Je to podle mě už asi padesátá ukázka toho, jak to politici z výše zmíněných stran myslí vážně s rozvojem města. Jak to myslí vážně, když mají něco rozhodnout!

Za poslední roky pouze vše zkomplikovali, zaplavili byrokracií a zablokovali. Než Čech dostane stavební povolení, v Číně se postaví most. Rychleji než u nás si stavbu lidé vyřídí i v Čadu, nebo Kongu.

Tak pěkně děkujeme, vážená koalice, a už běžte někam do práce. Magistrát není vaše prázdninové sídlo!

Jedno rozhodnutí je více než jeden slib

Říká se, že nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. To je dost děsivá představa a já se s ní nikdy nesmířím. Ve vedení města chceme od podzimu kompetentní lidi, kteří se nebojí rozhodnout a budou věci dotahovat do konce.

Milí přátelé, užijte si tedy naplno letní prázdniny, pokud možno v rodinném kruhu. Odvezte své děti z rozkopané Prahy někam za dobrodružstvím, ať potěší své prarodiče a vy načerpejte sílu pro vaše plány a sny.

Po prázdninách se potkáme ve volební kampani. Věřím, že společně dokážeme nastartovat fungující Prahu. Zaslouží si to. Zasloužíme si to všichni.

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč

Autorka je místopředsedkyní ODS 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744