Přestávám počítat peníze, oznámila Maláčová. Zaplatit to má Schillerová

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Volby obvykle zbavují politiky rozumu a platí to i letos. Co ale předvádí ministryně práce a sociálních věcí ČSSD Jana Maláčová, to trumfuje i nejlepší politickou satiru. „Strašně mě unavuje otázka, jestli si to můžeme dovolit a kde na to vezmeme. To je podle mě taková hloupá, plytká diskuze, kde na to vezmeme,“ řekla s přísnou tváří na převolebním mítinku.

Místopředsedkyni ČSSD se přezdívá „Venezuela“ kvůli jejímu „venezuelskému“ vztahu k veřejným penězům, které pro ni nemají žádnou cenu. Jsou tu, aby se prostě rozdaly. „Zdroje tu jsou,“ prohlásil ostatně kdysi památně o daních vybraných od ostatních lidí předchůdce Maláčové na ministerstvu a bývalý premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla. Právě on teď Maláčové radí, připišme proto současnou finanční inkontinenci i jeho nesmrtelnému duchu. 

Ministryně ČSSD takhle bezelstně odpověděla na otázku, kde chce vzít na jednorázové šestitisícové „rouškovné“ pro důchodce, které děravou státní kasu vyjde na dalších osmnáct miliard. Nejspíš si řekla, že v půlbilionovém schodku státního rozpočtu se taková částka nějak ztratí. „Rouškovné“ sice navrhuje i ANO, které ČSSD v posledních volbách sebralo většinu důchodců, i jeho ministryně financí Alena Schillerová ale radši mluví „jen“ o čtyřech tisících. Na rozdíl od Maláčové totiž musí peníze počítat.

Místopředsedkyně ČSSD ale perlila dál. „Je nesmysl, že bych s návrhem přišla kvůli volbám. Stále jsou nějaké volby, to bych nemohla nic navrhovat,“ hájila se. V tom má vlastně i pravdu: co se stala ministryní, navrhuje jedno „rouškovné“ za druhým. Doteď se ale aspoň snažila vysvětlovat, kde na všechno to zvyšování sociálních dávek vezme. Teď už je tím strašně unavená a nevysvětluje nic. Zdroje tu prostě jsou.

sinfin.digital