Přestávám počítat peníze, oznámila Maláčová. Zaplatit to má Schillerová

GLOSA PETRA HOLCE | Volby obvykle zbavují politiky rozumu a platí to i letos. Co ale předvádí ministryně práce a sociálních věcí ČSSD Jana Maláčová, to trumfuje i nejlepší politickou satiru. „Strašně mě unavuje otázka, jestli si to můžeme dovolit a kde na to vezmeme. To je podle mě taková hloupá, plytká diskuze, kde na to vezmeme,“ řekla s přísnou tváří na převolebním mítinku.

Místopředsedkyni ČSSD se přezdívá „Venezuela“ kvůli jejímu „venezuelskému“ vztahu k veřejným penězům, které pro ni nemají žádnou cenu. Jsou tu, aby se prostě rozdaly. „Zdroje tu jsou,“ prohlásil ostatně kdysi památně o daních vybraných od ostatních lidí předchůdce Maláčové na ministerstvu a bývalý premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla. Právě on teď Maláčové radí, připišme proto současnou finanční inkontinenci i jeho nesmrtelnému duchu. 

Ministryně ČSSD takhle bezelstně odpověděla na otázku, kde chce vzít na jednorázové šestitisícové „rouškovné“ pro důchodce, které děravou státní kasu vyjde na dalších osmnáct miliard. Nejspíš si řekla, že v půlbilionovém schodku státního rozpočtu se taková částka nějak ztratí. „Rouškovné“ sice navrhuje i ANO, které ČSSD v posledních volbách sebralo většinu důchodců, i jeho ministryně financí Alena Schillerová ale radši mluví „jen“ o čtyřech tisících. Na rozdíl od Maláčové totiž musí peníze počítat.

Místopředsedkyně ČSSD ale perlila dál. „Je nesmysl, že bych s návrhem přišla kvůli volbám. Stále jsou nějaké volby, to bych nemohla nic navrhovat,“ hájila se. V tom má vlastně i pravdu: co se stala ministryní, navrhuje jedno „rouškovné“ za druhým. Doteď se ale aspoň snažila vysvětlovat, kde na všechno to zvyšování sociálních dávek vezme. Teď už je tím strašně unavená a nevysvětluje nic. Zdroje tu prostě jsou.

Viroložka Peková je horkou kandidátkou na anticenu Bludný balvan. Za „ryzí spekulace a lži“ o koronaviru

Podobně rafinovaně totiž vypadá i její návrh na snížení velkorysých platů politiků. Z něj se stal další předvolební „koronáčový“ hit a trumfují se v něm všechny parlamentní strany. Maláčová ale jako obvykle přišla s tak originálním řešením, že s ním radši souhlasí jen v Lidovém domě: chce platy ústavních činitelů navázat na minimální mzdu. Mluví o jejím čtyřnásobku až pětinásobku, o to ale nejde.

Ústavními činiteli jsou zaprvé i soudci nebo členové vedení NKÚ a ČNB. Zadruhé chce Maláčová minimální mzdu současně zvýšit na polovinu té průměrné, čímž by dál pustila žilou podnikatelům; šmahem by se totiž zvýšila téměř o tři tisíce korun. A nejen to. Na zvyšování minimální mzdy tlačí ČSSD ve spolupráci s odbory permanentně a teď by přišel i tlak z parlamentu: když jde totiž o jejich „vlastní“ peníze, umí dobře počítat i poslanci a senátoři.

Brzy bychom se zřejmě nestačili divit, jak rychle a snadno jsme se najednou platově dotáhli na Německo. „Půl bilionu je hrozný schodek. A já si myslím, že teď musíme okamžitě začít řešit, hlavně paní ministryně financí, jak ty peníze co nejrychleji splatit a dostat se do normálního hospodaření,“ řekla Maláčová do kamery serveru Aktuálně.cz poté, co oznámila, že už ji unavuje počítání peněz. Tak tohle už není ani hloupé.   

SDÍLET
sinfin.digital