Příliš vzdálená dohoda. Situace na trhu s energiemi ukazuje, že evropská solidarita má své meze

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Tuzemskou debatu o stropech na ceny elektřiny a plynu tradičně poznamenaly zmatky a neznalost. Pobouření vyvolala falešná představa, že Evropská komise stanovila strop na výrobu elektřiny níže, než je český strop pro odběratele. Že spolu obě věci nesouvisí, bylo úplně jedno mnohým politikům i novinářům – rozjeli klasickou tirádu „co si to vůbec vláda dovoluje?“. Samozřejmě část viny nese i špatná komunikace příslušných ministerstev, ale to na podstatě věci nic nemění.

Situace značně připomíná dobu covidovou. Tehdy se vláda nechala strhnout mediální panikou, že takzvaně nic nedělá a je třeba konat a následně pomáhat. Skončilo to katastrofou. Zpětně víme, že drtivá většina opatření Babišova kabinetu byla nefunkčních a státní pokladnu jsme zcela zbytečně připravili o zhruba bilion korun, který zaplatíme nejenom my, ale i naše děti.

Stručně:

  • Debata o cenových stropech na energie je zatížená omyly a neporozuměním.
  • Není pravda, že český strop je vyšší než evropský a že nemotivuje k úsporám.
  • Fialova vláda volí v rámci možností elegantní řešení.

Dnes se to opakuje. Nejenom česká vláda je pod tlakem veřejnosti a médií, aby přijímala urychleně opatření, jejichž výsledek je nejistý. A opět se jednotlivé přístupy porovnávají a soudí se, jestli je lepší ten český, nebo evropský, nebo německý, španělský a podobně. Podobných úvah se přitom dopouští lidé, jejichž znalosti o energetice jsou nulové, nebo přinejmenším velmi vágní.

Můžeme si to ukázat na cenovém stropu u elektřiny a plynu, s nímž přišla česká vláda. Kritika tohoto opatření má dva základy. Někteří politici a novináři tvrdí, že tuzemský limit je vyšší než evropský strop, případně nemotivuje lidi k úsporám. První připomínka není pravdivá. Navrhované evropské řešení je totiž strop na produkci elektřiny ve výši 180 eur za MWh, u plynu „evropský“ strop není.

V Česku je strop 6 Kč za KWh pro silovou elektřinu. Pokud bychom odečetli všechny poplatky za distribuci, přirážky a podobně, tak by u producentu tato „česká“ hranice vycházela na zhruba 140 eur za MWh. Náš strop je tedy pro občany mnohem příznivější.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je omyl, že cenový strop na energie netlačí lidi k úsporám?
  • Proč by byla ekonomická sebevražda nastavit český strop níž?
  • A jaké riziko evropský strop představuje pro některé energetické firmy?
sinfin.digital