Proč Babiš nejspíš znovu vyhraje volby? Kvůli ekonomice, pitomče

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | „Je to o ekonomice, pitomče,“ řekl kdysi v televizi stratég volební kampaně bývalého amerického prezidenta Billa Clintona James Carville a určil tím hlavní téma prezidentských voleb v roce 1992. Z českých médií, plných antibabišovských „hrozeb“, Čapího hnízda, bruselských auditů a chvilkařů, se to možná nezdá, ale právě ekonomika vysvětluje to, proč ANO nejspíš vyhraje i letošní sněmovní volby.

A málokdo to popisuje tak racionálně a bez vlastního politického „srdíčka“, které nikdy nepřeje střízlivosti, jako globální stratég Morgan Stanley Investment Management a autor knihy Co dělá národy úspěšnými Ruchir Sharma. Ten v britském deníku Financial Times píše o tom, že kvůli Polsku a Maďarsku se sice o postkomunistické střední Evropě mluví hlavně v souvislosti s reakčním populismem, současně ale tenhle region v poslední době zažil ekonomický zázrak.

A hlavně Česko, které spolu se Slovenskem, Slovinskem a Pobaltím proniklo mezi bohaté „rozvinuté“ ekonomiky, zatímco Polsko a Maďarsko zůstávají těsně pod potřebnou hranicí „bohatství na hlavu“ tohoto exkluzivního klubu. Sharma navíc uvádí, že za své bezprecedentní zbohatnutí můžeme děkovat naší průmyslové zručnosti a taky výrobě aut hlavně pro německé automobilky. To máme společné s jihovýchodní Asií, která jako poslední podobně „pohádkově“ zbohatla před námi.

Přeloženo do češtiny: nejen Česko sice bohatne už od pádu komunismu, právě politická éra Babiše se ale překrývá s naším vstupem mezi nejbohatší a nejrozvinutější světové země. A současně i s rekordně dlouhou nízkou nezaměstnaností a rekordně vysokým růstem platů. A protože lidi svůj život vždycky primárně hodnotí podle vlastní ekonomické situace a rádi proto volí peněženkou, „hrozí“ ANO další volební vítězství, i když ho mnozí ještě na jaře odepisovali.

sinfin.digital