Proč je boj za záchranu planety tak přitažlivý a kde se berou klimatičtí aktivisté?

Vojtěch Bednář

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA BEDNÁŘE | Boj proti klimatickým změnám je mnohem více než jen vědecký, politický a ekonomický problém. Stal se novým velkým příběhem, kterým tak či onak žije většina civilizovaného světa.

Když na přelomu 80. a 90. let došlo ke zhroucení východního bloku a ukončení studené války, západní i východní svět přišel o svého nepřítele. Do té doby platilo to, že víceméně všechna ekonomická, politická, a nakonec společenská aktivita v obou „blocích“ i v zemích, které se studené války oficiálně neúčastnily, byla rámována tímto konfliktem. Každý byl schopen se s konfliktem identifikovat, postavit na některou z jeho stran, vymezit se. Většina věcí se děla pro konflikt, v jeho zájmu, nebo jím byla podmíněna. 

Pamětníci i u nás vědí, co vše museli vytrpět „v zájmu boje proti imperialistům“, co vše se činilo „pro dosažení vítězství socialismu“ a za co vše mohli „ti na druhé straně“. Konflikt, ať už si každý jednotlivec o něm myslel cokoli, pronikal do každého aspektu jeho života a utvářel jeho svět. Byl perfektní ukázkou toho, čemu se říká „velké vyprávění“. Po roce 1990 rozpadem sovětského impéria skončil – a vyprávění o velkém zle, které je „na druhé straně“, zmizelo.

sinfin.digital