Babiš je osamocen a jde proti všem. Proč se premiérem nejspíš už nikdy nestane?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Každý ať posoudí sám, jak vkusné je vydávat několik dnů před volbami velký rozhovor se svým majitelem, který je shodou okolností předsedou nejsilnější opoziční strany. Přestože je Andrej Babiš schopen kdykoli popřít svá včerejší slova, pojďme jeho vyjádření pro MF Dnes vzít na chvíli vážně a zamyslet se, jak velké jsou jeho šance stát se ještě někdy předsedou české vlády.

„V minulosti jsem to vylučoval, teď už to vzhledem k tomu, co se děje v naší zemi, kterou vede prokazatelně nejhorší vláda od listopadu 89 v čele se slabým a nerozhodným premiérem, nevylučuji.“ Tak zní klíčový výrok Andreje Babiše ve středeční MF Dnes. Vyplývají z něj dvě věci: Babiš stále neví, zda je rozumné kandidovat na prezidenta. Co naopak ví, je, že jeho šance nejsou momentálně zrovna velké, a protože neumí a nechce prohrát, připouští, že hnutí ANO do boje o Hrad vyšle Alenu Schillerovou, Karla Havlíčka anebo Radka Vondráčka.

Ještě podstatnější je, že v podstatě bere zpět svá slova v tom smyslu, že už po příštím sněmu hnutí ANO nebude jeho předsedou, a především že se už nebude ucházet o hlasy voličů v dalších sněmovních volbách. Zkrátka a dobře: Babiš pracuje s tím, že se aspoň ještě jednou pokusí získat post předsedy vlády. A pokud jde o jeho případnou kandidaturu na Hrad, oznámit ji plánuje až na poslední chvíli koncem října.

Na úvod je třeba si připomenout, že do řádného termínu příštích sněmovních voleb zbývají tři roky – a my nemůžeme ani tušit, co tyto tři roky přinesou, jak stabilní bude vláda Petra Fialy, jaká bude tou dobou geopolitická situace, především v souvislosti s Putinovou válkou, zrovna tak lze jen stěží predikovat vývoj ekonomické a energetické krize. Pokud ale Babiš spoléhá na to, že čím hůř lidem bude, tím lépe pro něj a jeho politické vyhlídky, je dost dobře představitelné, že se šeredně plete.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co je Babišův zásadní handicap?
  • Proč není reálná vláda ANO s SPD?
  • A kdy už jsme podobnou situaci zažili?
sinfin.digital