Prodává se Jindřišská věž. Značka: Jen do správných rukou!

GLOSA JANA PALIČKY | O Praze se často říká, že je stověžatá. Stalo se vám někdy, že jste se procházeli ulicemi města a řekli si: „Ty jo, to je ale fajn věž, takovou bych chtěl.“? Pokud ano, mám pro vás dobrou zprávu – na prodej je aktuálně Jindřišská věž. Nejsem žádný věžolog, ale troufám si tvrdit, že v rámci pražského stověží patří mezi ty lepší. Pokud máte volných 75 milionů, můžete si svůj sen stát se pánem vlastní věže splnit. Ale pozor, přesluhující stále ještě primátor Hřib prý osobně dohlídne, aby neskončila ve špatných rukou!

Jindřišská věž je bezesporu jednou z dominant staré Prahy. A pokud se vám líbí, může být i vaše, což je poměrně jedinečná příležitost, jelikož památky v historickém centru běžně na prodej nebývají. Věže se rozhodl v rámci optimalizace majetku zbavit její současný vlastník, kterým je Arcibiskupství pražské. Kupní cena byla stanovena na 75 milionů korun s tím, že nový majitel bude muset dalších zhruba 25 milionů investovat do potřebných rekonstrukcí a údržby, takže jsme na nějakých sto milionech. Pakliže patříte k té movitější části společnosti a uvažujete o koupi, možná vám radost zkalí fakt, že o koupi zjevně usiluje i Praha v čele s pořád ještě primátorem Hřibem, který – jak je ostatně jeho dobrým zvykem – pojal celou věc jako poněkud podivné osobní PR.

„Řešíme prodej Jindřišské věže, aby se nedostala do nesprávných rukou!“ hřímá v mezičase mezi blokováním vzniku nové magistrátní koalice Hřib na Twitteru a stěžuje si u toho, že arcibiskupství nenabídlo věž přednostně Praze nebo první městské části. Účelně tak pomíjí fakt, že ani hlavní město, ani Praha 1 žádné předkupní právo zřízené nemají a nikdy neměli, ale proč se nechovat, jako kdyby ano a ještě to prodejci vyčítat, to nemůže v případné nákupní strategii nevyjít. Z věty o správném a nesprávném vlastnictví se pak každému, kdo si cení života ve svobodné demokratické společnosti, právem ježí hrůzou chlupy na celém těle.

sinfin.digital