Protesty proti Trumpovi neutichají. Změní něco?

Spojené státy za sebou mají další divokou noc. Tisíce demonstrantů znovu vyrazily do ulic a protestovaly proti nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rušno bylo v New Yorku, Chicagu, Baltimoru i Philadelphii. V Portlandu se pochod zvrtl v něco, co s demokracií mnoho společného nemá.

Vysklené výlohy obchodů, baseballovými pálkami potlučená auta, odpadkové koše v plamenech. Ulice Portlandu jakoby si vzaly inspiraci z měst, která si v posledních dvou letech prošla rasovými nepokoji. I tady postupovala většina protestujících poklidně. I tady se ale objevily skupiny, které cíleně provokovaly těžkooděnce.

„Na obou stranách budou oběti. Budou, protože lidé musí zemřít, aby v tomto světě něco změnili."

Jestli šlo o anarchisty a radikály, kteří s organizátory demonstrace (hnutím Don’t Shoot PDX) neměli nic společného, je vlastně docela jedno. Klíčové je, že se od nich aktivisti z hnutí za rasovou rovnoprávnost nedokázali dostatečně distancovat. Svět tak oblétly ohnivé záběry, které vyvolávají dojem, že odpůrci Donalda Trumpa dokáží na jeho vítězství reagovat pouze násilím.

Příkladem toho je i momentka z jinak mírnějšího protestu v San Franciscu. Žena hispánského původu tam v rozhovoru pro televizi CNN řekla, že musí za svá práva bojovat, protože nikdo jiný za ni bojovat nebude.

„Na obou stranách budou oběti. Budou, protože lidé musí zemřít, aby v tomto světě něco změnili,“ řekla demonstrantka na kameru. „Trumpe, skonči s rasismem! Přestaň rozdělovat rodiny. Nerozděluj moji rodinu.“

Pravdou je, že značná část fanoušků Hillary Clintonové výsledek úterních voleb nestrávila. Byli to přitom oni, kdo během kampaně obviňovali Donalda Trumpa z pohrdání demokracií, když republikán donekonečna opakoval, že volby jsou zfalšované a že v případě své prohry jejich výsledek neuzná. Když teď oni naopak odmítají uznat jeho výhru a kritizují systém, ve kterém může kandidát celkově získat víc hlasů a přesto prohrát (Hillary Clintonová), vyznívá to trochu pokrytecky. Muži, který je jim trnem v oku, to navíc pomáhá. Na svém twitterovém účtu už z organizování protestů obvinil média, která ho během předvolební kampaně ostře kritizovala.

„Máme za sebou velmi transparentní a úspěšné prezidentské volby. Teď tu profesionální demonstranti, které podněcují média, protestují. To je velmi nefér.“

Trump přitom možná zapomíná na to, že on sám podobné protesty navrhoval, když v roce 2012 v prezidentských volbách prohrál Mitt Romney. Onou stručnou reakcí na Twitteru, mnohem mírnější než je od něj zvykem, ale možná zapůsobí i na část Američanů, která mezi jeho skalní fanoušky doteď nepatřila. Násilné protesty je totiž můžou zneklidnit. Trumpovu inauguraci a následné prosazování agendy v čele Spojených států navíc v žádném případě nezastaví.

SDÍLET
sinfin.digital