Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První den Babišovy vlády: Makáme a na pomluvy nehledíme. Komentář M. Žižkové

První den Babišovy vlády: Makáme a na pomluvy nehledíme. Komentář M. Žižkové

Babišova vláda dnes prožívá svůj první den. Odstartovala ho ráno, kdy společně vyjela od sídla Agrofertu. Během dalších hodin se účastnila jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti a poprvé zasedla ve Strakově akademii. Hlavně se ale dočkala výrazné podpory od prezidenta Miloše Zemana. Jeho vzkaz novým ministrům zní jasně: Pracujte (řečeno terminologií Andreje Babiše makejte) a na pomluvy nehleďte. Kromě vlády a Hradu ale existuje i sněmovna. A to si uvědomuje i šéf hnutí ANO.

Andrej Babiš se i dnes držel svého hesla - nezodpovídám se poslancům, ale lidem – a už od rána sdílel na Facebooku fotografie. Z rozzářených snímků jsme se tak dozvěděli, že v autobuse byla už ráno pořádná legrace. Ale také zima. Ještě před jednáním výboru pro evropské záležitosti tak Babiš pozval své vládní kolegy na svařák. A úsměv vydržel ministrům na tvářích i po jmenování do úřadu. První den nové vlády ale zdaleka není jen o selfie fotografiích.

Už ranní výjezd od sídla Agrofertu na pražském Chodově (což je také místo, kde se nová vláda už v minulých dnech několikrát sešla) ukázal symbolicky na to, jak důležité je provázání vlády s hnutím ANO, potažmo firmou, která se nyní nachází v Babišově svěřenském fondu.

Babiš dnes v duchu tradice „řídím stát jako firmu“ znovu připomněl, že se nová vláda bude vyznačovat „makáním bez keců“. „Konečně jsme jeden tým, který bude táhnout za jeden provaz,“ představuje si budoucnost nový český premiér. Zatímco v rámci koaliční vlády ČSSD, ANO a lidovců se prý vedla nekonečná jednání, současná vláda bude efektivní a bez rozporů (což může znít až děsivě).

Ryze pozitivní obraz dnes maloval i prezident Zeman. Spolupráci s novým premiérem i úvodní rozhovory s ministry si pochvaloval a líčil slovy jako přátelská nebo korektní. Hned na začátek svého proslovu se snažil vyvrátit pochybnosti a výtky, které na kabinet směřují. „Nebojte, není pravda, že byste byli zimní vládou,“ uklidňoval šéfy resortů, kteří se mohou oprávněné obávat, že jejich trvání v čele ministerstev nebude příliš dlouhé. Prezident opět zopakoval, že Babiše jmenuje premiérem i na druhý pokus (třetí má šéf hnutí ANO zajištěný díky Radku Vondráčkovi (ANO) v čele sněmovny).

„Vláda je plnohodnotná okamžikem, kdy ji jmenuji,“ prohlásil poté Zeman. Babišovu vládu ujišťoval o tom, že může klidně pracovat a „nereagovat na pomluvy“. Prezident tak přijal premiérovu rétoriku, kterou cílí především na „lidi“, že kabinet začne co nejrychleji makat (ať už to znamená personální změny na ministerstvech nebo ve státních podnicích apod.). Dnešek tak působil jako pomyslné vyvrcholení spojenectví Zemana a Babiše (ten na oplátku například nepostavil současnému prezidentovi do lednové volby žádného protikandidáta).

Problém je ovšem v tom, že – ať zní Zemanova slova jakkoliv rozhodně – ústava nic jako termín plnohodnotná nezná. Jasně ale definuje, že je vláda odpovědná sněmovně. Konkrétně stanovuje, že vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry. Je sice pravdou, že definice v ústavě jsou rozepsané spíše rámcově a Babiš se Zemanem v posledních měsících ukazují, že se hranice ústavy budou snažit maximálně napínat. Sám premiér si ale uvědomuje, že tu sněmovna stále existuje. Díky Zemanově podpoře má slíbených hned několik pokusů na sestavení vlády. Ve hře je i vláda bez důvěry. Babiš si je ovšem vědom i tak toho, že vláda nefunguje ve své vlastní realitě.

„Budeme muset chodit do sněmovny a tam to budeme mít náročnější,“ přiznal dnes sám šéf hnutí ANO. Kabinet nepotřebuje sněmovnu jen k vyslovení důvěry, to bude ale jeden z prvních testů. Většina stran zastoupených ve sněmovně se prozatím vyjádřila, že Babišově vládě důvěru nedá. Nevyhranění jsou zatím komunisté. SPD mluví o potřebě programového protnutí. Otázkou je, zda nakonec tyto dvě strany přece jen nebudou chtít využít mimořádného vlivu, který v současnosti mají, a vládu na základě třeba i nějakého „obchodu“ nepodpoří, případně nebudou tolerovat. Třeba i tím, že by ze sálu během hlasování o důvěře odešli. Při hlasování o důvěře stačí jen prostá většina přítomných. Jasno bude 10. ledna.

Pro připomenutí: to je jen dva dny před prvním kolem prezidentských voleb. Ač zatím současná hlava státu vychází z průzkumů jako favorit, stát se může během necelého měsíce cokoliv. Pokud by stanul v čele Česka někdo ze Zemanových protikandidátů, přijde Babiš o klíčového spojence. Nový prezident může zamíchat i s atmosférou uvnitř stran. Některé z nich chystají na začátek nového roku i své sjezdy.

První praktická zkouška leží před novým premiérem už v následujících dvou dnech. Zúčastní se summitu EU. Vytyčil si přitom dvě nelehká témata, s nimiž by chtěl pohnout: migraci a brexit. U prvně jmenovaného se jedná konkrétně o kvóty, které Česko odmítá a kvůli čemuž poslala Evropská komise zemi společně s Polskem a Maďarskem k unijnímu soudu. Babiš chce také zastavit nelegální migraci. Připomeňme, že o boj s pašeráky se rozhodně snaží další státy i unie jako celek. Otázkou je, zda do diskuse bude moct Babiš přispět nějakým novým a funkčním nápadem. U partnerů z dalších zemí unie by premiérovi mohla uškodit i nečitelnost jeho postoje k EU, kdy se někdy až zásadně liší jeho vzkazy směrem k českému publiku a mimo zemi.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1