První den Babišovy vlády: Makáme a na pomluvy nehledíme. Komentář M. Žižkové | info.cz

Články odjinud

První den Babišovy vlády: Makáme a na pomluvy nehledíme. Komentář M. Žižkové

Babišova vláda dnes prožívá svůj první den. Odstartovala ho ráno, kdy společně vyjela od sídla Agrofertu. Během dalších hodin se účastnila jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti a poprvé zasedla ve Strakově akademii. Hlavně se ale dočkala výrazné podpory od prezidenta Miloše Zemana. Jeho vzkaz novým ministrům zní jasně: Pracujte (řečeno terminologií Andreje Babiše makejte) a na pomluvy nehleďte. Kromě vlády a Hradu ale existuje i sněmovna. A to si uvědomuje i šéf hnutí ANO.

Andrej Babiš se i dnes držel svého hesla - nezodpovídám se poslancům, ale lidem – a už od rána sdílel na Facebooku fotografie. Z rozzářených snímků jsme se tak dozvěděli, že v autobuse byla už ráno pořádná legrace. Ale také zima. Ještě před jednáním výboru pro evropské záležitosti tak Babiš pozval své vládní kolegy na svařák. A úsměv vydržel ministrům na tvářích i po jmenování do úřadu. První den nové vlády ale zdaleka není jen o selfie fotografiích.

Už ranní výjezd od sídla Agrofertu na pražském Chodově (což je také místo, kde se nová vláda už v minulých dnech několikrát sešla) ukázal symbolicky na to, jak důležité je provázání vlády s hnutím ANO, potažmo firmou, která se nyní nachází v Babišově svěřenském fondu.

Babiš dnes v duchu tradice „řídím stát jako firmu“ znovu připomněl, že se nová vláda bude vyznačovat „makáním bez keců“. „Konečně jsme jeden tým, který bude táhnout za jeden provaz,“ představuje si budoucnost nový český premiér. Zatímco v rámci koaliční vlády ČSSD, ANO a lidovců se prý vedla nekonečná jednání, současná vláda bude efektivní a bez rozporů (což může znít až děsivě).

Ryze pozitivní obraz dnes maloval i prezident Zeman. Spolupráci s novým premiérem i úvodní rozhovory s ministry si pochvaloval a líčil slovy jako přátelská nebo korektní. Hned na začátek svého proslovu se snažil vyvrátit pochybnosti a výtky, které na kabinet směřují. „Nebojte, není pravda, že byste byli zimní vládou,“ uklidňoval šéfy resortů, kteří se mohou oprávněné obávat, že jejich trvání v čele ministerstev nebude příliš dlouhé. Prezident opět zopakoval, že Babiše jmenuje premiérem i na druhý pokus (třetí má šéf hnutí ANO zajištěný díky Radku Vondráčkovi (ANO) v čele sněmovny).

„Vláda je plnohodnotná okamžikem, kdy ji jmenuji,“ prohlásil poté Zeman. Babišovu vládu ujišťoval o tom, že může klidně pracovat a „nereagovat na pomluvy“. Prezident tak přijal premiérovu rétoriku, kterou cílí především na „lidi“, že kabinet začne co nejrychleji makat (ať už to znamená personální změny na ministerstvech nebo ve státních podnicích apod.). Dnešek tak působil jako pomyslné vyvrcholení spojenectví Zemana a Babiše (ten na oplátku například nepostavil současnému prezidentovi do lednové volby žádného protikandidáta).

Problém je ovšem v tom, že – ať zní Zemanova slova jakkoliv rozhodně – ústava nic jako termín plnohodnotná nezná. Jasně ale definuje, že je vláda odpovědná sněmovně. Konkrétně stanovuje, že vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry. Je sice pravdou, že definice v ústavě jsou rozepsané spíše rámcově a Babiš se Zemanem v posledních měsících ukazují, že se hranice ústavy budou snažit maximálně napínat. Sám premiér si ale uvědomuje, že tu sněmovna stále existuje. Díky Zemanově podpoře má slíbených hned několik pokusů na sestavení vlády. Ve hře je i vláda bez důvěry. Babiš si je ovšem vědom i tak toho, že vláda nefunguje ve své vlastní realitě.

„Budeme muset chodit do sněmovny a tam to budeme mít náročnější,“ přiznal dnes sám šéf hnutí ANO. Kabinet nepotřebuje sněmovnu jen k vyslovení důvěry, to bude ale jeden z prvních testů. Většina stran zastoupených ve sněmovně se prozatím vyjádřila, že Babišově vládě důvěru nedá. Nevyhranění jsou zatím komunisté. SPD mluví o potřebě programového protnutí. Otázkou je, zda nakonec tyto dvě strany přece jen nebudou chtít využít mimořádného vlivu, který v současnosti mají, a vládu na základě třeba i nějakého „obchodu“ nepodpoří, případně nebudou tolerovat. Třeba i tím, že by ze sálu během hlasování o důvěře odešli. Při hlasování o důvěře stačí jen prostá většina přítomných. Jasno bude 10. ledna.

Pro připomenutí: to je jen dva dny před prvním kolem prezidentských voleb. Ač zatím současná hlava státu vychází z průzkumů jako favorit, stát se může během necelého měsíce cokoliv. Pokud by stanul v čele Česka někdo ze Zemanových protikandidátů, přijde Babiš o klíčového spojence. Nový prezident může zamíchat i s atmosférou uvnitř stran. Některé z nich chystají na začátek nového roku i své sjezdy.

První praktická zkouška leží před novým premiérem už v následujících dvou dnech. Zúčastní se summitu EU. Vytyčil si přitom dvě nelehká témata, s nimiž by chtěl pohnout: migraci a brexit. U prvně jmenovaného se jedná konkrétně o kvóty, které Česko odmítá a kvůli čemuž poslala Evropská komise zemi společně s Polskem a Maďarskem k unijnímu soudu. Babiš chce také zastavit nelegální migraci. Připomeňme, že o boj s pašeráky se rozhodně snaží další státy i unie jako celek. Otázkou je, zda do diskuse bude moct Babiš přispět nějakým novým a funkčním nápadem. U partnerů z dalších zemí unie by premiérovi mohla uškodit i nečitelnost jeho postoje k EU, kdy se někdy až zásadně liší jeho vzkazy směrem k českému publiku a mimo zemi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud