Babišovi spasitelé? Toto je nová vláda, která má proměnit Česko

adk

vkr

Naše newslettery rozesíláme každý týden

13. 12. 2017 • 15:45

Nesčetněkrát již premiér Andrej Babiš sliboval, že chce přestsat „žvanit“ a začít konečně „makat“. Teď konečně dostal možnost. Předseda vlády si vybral svůj elitní tým minisrů, který byl dnes Milošem Zemanem oficiálně jmenován. Nyní Babišovu čtrnáctku čeká v parlamentu klíčové hlasování o důvěře, které se má odehrát těsně před uplynutím měsíc dlouhé lhůty. Babiš zmínil, že před dvě stovky poslanců jeho vláda předstoupí 10. ledna, důvěru však premiér předjednanou nemá. Kdo je v jeho týmu?

Ministr vnitra: Lubomír Metnar

Lubomír Metnar ve funkci nahradí Milana Chovance z ČSSD, jenž byl jeden čas paradoxně jeho šéfem. Metnar zastával do roku 2015 na vnitru roli prvního náměstka a měl na starosti ekonomiku.

Absolvent Pedagogické fakulty Ostravské univerzity se krátce angažoval v politickém hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS). Tento subjekt před časem uspořádal konferenci o bezpečnosti ČR, na které se sešla esa předlistopadových ozbrojených složek i lidé blízcí Miloši Zemanovi. Na akci zněla hlasitá podpora vystoupení z NATO a obdiv k Rusku. Metnar se od činnosti kontroverzního hnutí distancoval.

Během své profesní historie rovněž působil jako vyšetřovatel závažné trestné činnosti. Zabýval se například rasistickým žhářským útokem ve Vítkově v roce 2009.

Ministr zdravotnictví: Adam Vojtěch

Bývalý právník Adam Vojtěch vystřídá v čele resortu zdravotnictví sociálního demokrata Miloslava Ludvíka. V minulosti se Vojtěch zviditelnil především jako zpěvák svým vystoupením v talentové soutěži Česko hledá superstar, vydal rovněž desku s hercem Jiřím Mádlem a od roku 2016 je členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Nový člen Babišovy vlády tvrdí, že dobrý ministr zdravotnictví nemusí mít lékařskou praxi. Přehled o oboru nicméně má, věnoval se mu i na Ministerstvu financí, kde zkoumal, kam tečou v segmentu peníze.

Ministr zemědělství: Jiří Milek

Nástupcem lidovce Mariana Jurečky je podnikatel Jiří Milek. Ten řídí společnost Úsovsko, která vyrábí potravinářské zboží, ale také čističky odpadních vod. Firma je čtvrtým největším příjemcem zemědělských dotací z EU.

Milek by chtěl mít dobré vztahy s Ruskem, tam ostatně i nějakou dobu pobýval. „Jestli budeme Rusy dráždit, tak za chvíli zastaví veškerý obchod, protože nemají důvod dovážet výrobky od nás,“ řekl v rozhovoru pro Šumperský a jesenický deník.

Ministryně práce a sociálních věcí: Jaroslava Němcová

Jaroslava Němcová nahradí Michaelu Marksovou z ČSSD. Před svým vstupem do ministerské funkce působila jako radní Středočeského kraje a jako náměstkyně v Nemocnici Na Homolce. V letech 1989 až 1990 studovala Kyjevský institut národního hospodářství. V dalších třech letech navštěvovala Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě. Dříve pracovala i ve VZP nebo kosmetické společnosti Dermacol.

Ministryně financí: Alena Schillerová

Jako o kandidátce na post ministryně financí se o ní hovořilo již ve chvíli, kdy z čela rezortu odešel Andrej Babiš. Nakonec byla politicky neprůchozí a na pozici strážce kasy se dostal Ivan Pilný. Nyní se dosavadní náměstkyně prestižní funkce dočká.

Na ministerstvu dosud měla na starosti například projekt EET, od opozice se však dočkala kritiky například za tvrdý postup při výběru daní. Spolu s šéfem Finanční správy Martinem Janečkem musela vysvětlovat například kontroverzní praxi zajišťovacích příkazů.

Ministryně obrany: Karla Šlechtová

Ve vládě zůstane dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Změní ale resort, přesune se na ministerstvo obrany. V minulosti Šlechtová řídila odbor evropských fondů v rámci Sekce pro evropské záležitosti. Šlechtová patří k nejoblíbenějším politikům prezidenta Miloše Zemana.

Ministr zahraničí: Martin Stropnický

Ministerstvo obrany naopak opustí dosavadní ministr Martin Stropnický. Bývalý herec, diplomat a umělecký ředitel Divadla na Vinohradech nahradí sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka v čele české zahraniční politiky. Na jeho působení na obraně se vznášela kritika kvůli absenci zásadních armádních nákupů.

Ministryně pro místní rozvoj: Klára Dostálová

Uvolněné místo po Šlechtové na MMR zaujme její bývalá první náměstkyně Klára Dostálová, která však po zvolení do sněmovny funkci na ministerstvu opustila. Dostálová vystudovala ekonomii na VŠE v Praze. Pod jejím vedením by se resort mohl změnit na tzv ministerstvo pro investice.

Ministr životního prostředí: Richard Brabec

Richard Brabec zůstane ministrem životního prostředí, kde působí již od jmenování Sobotkovy vlády v roce 2014. Bývalý ředitel Lovochemie patří k nejbližším mužům budoucího premiéra Andreje Babiše. Když musel odejít z vlády, převzal po něm Brabec roli vicepremiéra.

Ministr spravedlnosti: Robert Pelikán

I v resortu spravedlnosti zůstane vše při starém. Dále ho povede Robert Pelikán, jenž ho převzal od stranické kolegyně Heleny Válkové. Bývalý advokát předtím působil v roli jejího náměstka.

Ministr dopravy: Dan Ťok

Dan Ťok převzal řízení Ministerstva dopravy po odchodu Antonína Prachaře v roce 2014 a dopravu v Česku bude spravovat i nadále. Je jedním z těch, od kterých Andrej Babiš očekává dlouhodobě velké výsledky – tristní stav silniční sítě v Česku šéf hnutí ANO dlouhodobě kritizuje a Ťoka považuje za muže, který to začal měnit. Ministr dříve pracoval jako generální ředitel stavební společnosti Skanska.

Ministr kultury: Ilja Šmíd

Daniela Hermana z KDU-ČSL nahradí na postu ministra kultury muzikolog a hudební manažer Ilja Šmíd. Ten v minulosti vedl jako ředitel Pražský symfonický orchestr a Pražskou komorní filharmonii. Šmíd působil rovněž jako šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy: Robert Plaga

Ministerstvo školství převezme po Stanislavu Štechovi nominovaném ČSSD náměstek po řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Robert Plaga. V minulosti šéfoval Ústavu regionálního rozvoje a veřejné správy. Má vystudovanou Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně.

Ministr průmyslu a obchodu: Tomáš Hüner

Hüner nahradí dosavadního ministra za ČSSD Jiřího Havlíčka. S resortem již má zkušenosti. Mezi lety 2006 a 2011 pracoval na MPO jako náměstek. Hüner za sebou má také angažmá v ČEZ a před jmenováním do funkce jej zaměstnávala firma Siemens Česká republika.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.