Půr: Čaputovou už nejspíš nic nezastaví, Šefčovič by přesto byl lepší prezident

Michal Půr

17. 03. 2019 • 10:45

Výhra Zuzany Čaputové v prvním kole prezidentských voleb je natolik přesvědčivá, že nelze příliš pochybovat o jejím celkovém vítězství. Bude to ovšem vítězství kandidáta, o němž mnoho nevíme a vítězství kandidáta, který bude tak trochu kopírovat osobnost Andreje Kisky. Tedy prezidenta, který se těší větší popularitě v Česku než na Slovensku. Pro nás je to jistě potěšitelné, ale pro jednotu Slovenska, která trpí skandály ve vrcholné politice, to zase tak dobrá zpráva není.

Při pohledu z Česka by se mohlo zdát, že Kiska je osvícený prezident, jehož popularita je neochvějná. Tento pohled ovšem vychází z neznalosti věci, kterou Češi vůči Slovákům trpí dlouhodobě. Při posledním dostupném průzkumu se ukázalo, že setrvání Kisky v politice podporuje pouze 35 procent Slováků, zatímco jeho odchod žádá 60 procent obyvatel.

Čaputovou by mohl potkat stejný osud, protože je volbou protestu. Protestu proti dlouholeté dominanci strany Smer, kterou smetla vražda novináře Jána Kuciaka. Žádný podobný protest však nemá dlouhého trvání. V současnosti prakticky nevíme, kdo je Zuzana Čaputová, víme jen, že má masivní marketingovou sílu a kampaň vede nejen na Slovensku, ale i v Česku. V podstatě nevíme, kdo za ní stojí, ještě nedávno nechtěla prozradit ani identitu svého přítele.

Proti ní stojí Maroš Šefčovič, což je široce uznávaný místopředseda Evropské komise, úspěšný diplomat, politik a také kandidát strany Smer. Víme, kdo je, známe jeho rodinu, víme, co si myslí, je nepochybně proevropsky orientovaný a víme, že to je kandidát s hlubokou osobní integritou. Jeho smůlou je, že je kandidátem Smeru, jemuž doba není zrovna nakloněna a řada Slováků má nejsilnější vládní strany nepochybně po krk.

Nepochybuji o tom, že Šefčovič by byl lepší prezident. Slovensko čeká nelehká doba. Mnozí se radují, že Smer se postupně propadá, ale alternativa na politické scéně momentálně neexistuje. Propad vládní strany naopak doprovází růst Ĺudovej strany Naše Slovensko Mariána Kotleby, což je strana, kterou ve vládě skutečně mít nechcete. Poměrně dost hlasů dostal i další extremista Štefan Harabin, jehož politický potenciál ještě nemusí být u konce. V takové situaci by bylo mnohem lepší mít prezidenta Šefčoviče, s jehož vítězstvím by se velká část Slovenska nejspíš smířila, přičemž s Čaputovou zůstane země rozdělená.

Vysvětlení je přitom náramně jednoduché. Moje babička říkala, že na Slovensku je všechno jako břitva. Slováci jsou zkrátka ochotni mnohem více riskovat než Češi. Zatímco oni volí Kisku či Čaputovou, Češi dají přednost notoricky známému Milošovi Zemanovi před beztvarým Jiřím Drahošem. Výsledkem ovšem je, že Zeman se těší široké popularitě, zatímco většina Slovenska si přeje odchod Kisky. Vsadil bych se, že Čaputovou čeká stejný osud, ale možná nás příjemně překvapí.

SDÍLET