Půr: České pokrytectví. Bezvýsledný hon na Huawei a větší bezpečnost v koši

Michal Půr

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Bombastické oznámení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, že technologie čínské společnosti Huawei představují nebezpečí pro celé Česko, mizí pomalu, ale jistě do ztracena. Na začátku kauzy jsme upozorňovali, že jde o obchodní spor mezi Čínou a Spojenými státy, což jen potvrdila poslední slova amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten při setkání G20 restartoval obchodní rozhovory se svým čínským protějškem a Huawei v podstatě „omilostnil“. Není pochyb, že celá kauza posloužila jako páka ve vzájemné obchodní válce, ale v Česku se mezitím odehrála mnohem závažnější záležitost.

Podle webu iRozhlas chce ministerstvo vnitra shodit ze stolu vyhlášku, která má zvýšit kybernetickou bezpečnost všech systémů na českých ministerstvech a Úřadu vlády. Ta je reakcí na hackerský útok na ministerstvu zahraničí, o němž v minulosti jako první informovalo INFO.CZ. U nové vyhlášky, která by měla zabránit opakování podobných útoků, ministerstvo podle iRozhlasu tvrdí, že by opatření stála příliš peněz, tudíž se je zdráhají dělat.

Srovnejte tento postup s postupem proti Huawei, kdy chtěl premiér nechat zkontrolovat všechny telefony státních úřadů a telekomunikační technologie, zda se někde nenachází „zadní dvířka“ pro vstup do státní komunikace. A to vše se odehrálo zcela bez důkazů. Můžete nabídnout, že důkazy podle některých vyjádření existují, ale nikdo je nikdy neviděl. Postup Američanů navíc napovídá tomu, že Evropu (a Česko v tomto ohledu postupovalo hodně tvrdě) jen využili ve své obchodní válce s Čínou.

sinfin.digital