Půr: České pokrytectví. Bezvýsledný hon na Huawei a větší bezpečnost v koši | info.cz

Články odjinud

Půr: České pokrytectví. Bezvýsledný hon na Huawei a větší bezpečnost v koši

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Bombastické oznámení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, že technologie čínské společnosti Huawei představují nebezpečí pro celé Česko, mizí pomalu, ale jistě do ztracena. Na začátku kauzy jsme upozorňovali, že jde o obchodní spor mezi Čínou a Spojenými státy, což jen potvrdila poslední slova amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten při setkání G20 restartoval obchodní rozhovory se svým čínským protějškem a Huawei v podstatě „omilostnil“. Není pochyb, že celá kauza posloužila jako páka ve vzájemné obchodní válce, ale v Česku se mezitím odehrála mnohem závažnější záležitost.

Podle webu iRozhlas chce ministerstvo vnitra shodit ze stolu vyhlášku, která má zvýšit kybernetickou bezpečnost všech systémů na českých ministerstvech a Úřadu vlády. Ta je reakcí na hackerský útok na ministerstvu zahraničí, o němž v minulosti jako první informovalo INFO.CZ. U nové vyhlášky, která by měla zabránit opakování podobných útoků, ministerstvo podle iRozhlasu tvrdí, že by opatření stála příliš peněz, tudíž se je zdráhají dělat.

Srovnejte tento postup s postupem proti Huawei, kdy chtěl premiér nechat zkontrolovat všechny telefony státních úřadů a telekomunikační technologie, zda se někde nenachází „zadní dvířka“ pro vstup do státní komunikace. A to vše se odehrálo zcela bez důkazů. Můžete nabídnout, že důkazy podle některých vyjádření existují, ale nikdo je nikdy neviděl. Postup Američanů navíc napovídá tomu, že Evropu (a Česko v tomto ohledu postupovalo hodně tvrdě) jen využili ve své obchodní válce s Čínou.

Zrušená vyhláška je ovšem ohrožením zcela jasným. Podle informací INFO.CZ se přijímala mimo jiné i kvůli tomu, že se blíží doba, kdy Česko bude předsedat Evropské unii. Důvěryhodné zdroje pak upozorňují, že bez naplnění opatření uvedených ve vyhlášce nebude dostatečně chráněna komunikace nejen se zbytkem EU, ale také s NATO.

Je trošku smutné, že vláda dělá show kolem Huawei, ale ve skutečnosti je její snaha o zvýšení kyberbezpečnosti totálně plonková. A to ještě nevíme, jak dopadne ve Sněmovně novela zákona o kybernetické bezpečnosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud