Půr: Google testuje trpělivost vydavatelů. Vyhlásil otevřenou válku jim i celé EU

25. 09. 2019 • 20:00

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Ve Francii se právě odehrává bitva, která bude mít zcela zásadní vliv na vztah mezi americkým Googlem a vydavateli. Technologický gigant oznámil, že jim nebude platit žádné odvody za odkazy na články ve vyhledávači, ačkoli to po něm žádá nový francouzský zákon. Ten je prvním v EU, který vznikl na základě unijní směrnice, jež měla posílit ochranu autorských práv na internetu.

Google upravil vyhledávání tak, že z náhledu na stránce s výsledky zůstane jen titulek namísto obvyklého úryvku textu zprávy. Ten firma přidá jen těm vydavatelům, kteří si to budou za jejích podmínek aktivně přát. 

Ze strany americké společnosti je to v podstatě očekávaný scénář, k němuž došlo poměrně brzy a bude mít dalekosáhlé následky. Google varoval, že přesně takhle náhledy ve vyhledávání upraví, aby ukázal, že unijní směrnici nehodlá respektovat. Tajně doufá, že podobně upravené výsledky se nebudou líbit uživatelům, kteří se pak za technologickou firmu postaví. A také doufá, že vydavatelům ukáže, že vyhledávač potřebují.

Ze strany Američanů je to v podstatě jediná možná strategie, pokud nechtějí, aby jim implementace směrnice napříč Evropou odčerpala podstatnou část obřích zisků. Unijní direktiva se totiž netýká jen novinářů, ale i hudebníků či spisovatelů. Ve Francii teď ovšem Google našlapuje po minovém území, což ukazují i první velmi tvrdé reakce státníků.

„Je to velmi nezodpovědná válečná pozice… Snaží se nám říct, že jsou silnější než stát,“ kritizoval rozhodnutí Googlu socialistický senátor David Assouline. Pozici technologického giganta označil za nepřijatelnou i ministr kultury Franck Riester a byl ve svých vyjádřeních velmi tvrdý. Je nepochybné, že Francie se postavila na stranu vydavatelů, kteří už pohrozili, že nechají stáhnout z vyhledávání Googlu všechny fotografie, k nimž vlastní autorská práva.

Není bez zajímavosti, že výsledky vyhledávání jsou upraveny pro všechny evropské vydavatele, jejichž weby se ve francouzské verzi vyhledávače objeví. Tedy i těch českých, které dnes firma rovněž varovala. Lze očekávat, že menší vydavatelé se tlaku Googlu podvolí, ti velcí pravděpodobně nikoliv. Nyní tedy začíná boj o to, kdo komu způsobí větší škody. Novináři mohou být stále relativně klidní, protože na jejich straně v současnosti stojí francouzský stát, který americké firmě může způsobit škody nejenom enormní, ale zejména celoevropské. Pokud ale Francie nedokáže větší autorskou ochranu na internetu vybojovat, nedokáže to žádný jiný unijní stát.