Půr: Karviná ukázala, že skutečným důvodem odchodu Prymuly je Vojtěchova neschopnost

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Dlouho se nejen mezi novináři spekuluje, že skutečným důvodem odchodu epidemiologa Romana Prymuly byly jeho obavy, že ministerstvo zdravotnictví nezvládne efektivně řešit výskyt koronaviru. Na příkladu Karviné je dobře vidět, že nejpopulárnější muž uplynulé krize měl správný odhad. Nebylo to ostatně poprvé. Není navíc sám, kdo upozorňoval, že ministerstvo absolutně nepřipravilo hygienické stanice na novou situaci, přestože o jejich nedostatečných kapacitách a odpovídající personální vybavenosti hovořili i členové technologického sdružení COVID19CZ.

Andrej Babiš ve svém pravidelném nedělním hlášení tvrdí, že o postupu v Karviné rozhodovala krajská hygienická stanice a vláda jednotlivé kroky jen schvalovala. To je do značné míry tristní vyjádření a nepamatuji se, že bych byl svědkem většího alibismu vlády. Tudíž si to shrňme ještě jednou.

Za připravenost a postup hygienických stanic nese přímou zodpovědnost ministerstvo zdravotnictví, tudíž Adam Vojtěch. Společnost OKD spadá pod ministerstvo financí, tedy pod Alenu Schillerovou. Pokud došlo – a zjevně došlo – k jakémukoliv zanedbání z těchto stran, je na místě rezignace jmenovaných.

sinfin.digital