Půr: „Muž s ricinem“ je nevídané fiasko. Přesně ukazuje, proč lidé novinářům nevěří

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes na společné tiskové konferenci oznámili, že kauza „muže s ricinem“, který přijel otrávit pražské politiky, je ve skutečnosti jen sporem dvou ruských diplomatů. INFO.CZ oslovilo několik zdrojů z diplomatické komunity, aby se pokusilo zrekonstruovat, jak se celá „kauza“, kterou přinesl týdeník Respekt v glose novináře Ondřeje Kundry, vlastně zrodila. 

Jeden z ruských diplomatů chtěl svého kolegu poškodit a informoval Bezpečnostní informační službu (BIS), že chystá „atentát“ na pražské politiky, kteří se ostře vymezují proti Rusku. BIS začala samozřejmě takovou informaci prověřovat a předala ji několika úřadům jako tajnou. S tím, že věc je v šetření a nelze ji brát jako hotovou věc.

Holec: Šlachtova šlichta. Nejvíc pálí sám do sebe

Bylo naprosto v pořádku, že policie střežila pražské politiky, byť se to s odstupem může zdát jako zbytečné. Tehdy to ovšem zřejmé nebylo. Je také naprosto v pořádku, že vláda Rusy vyhostila. Není jednoduše možné, aby zahraniční diplomaté využívali BIS k řešení svých vlastních sporů. 

V pořádku není, jak se informace dostala na veřejnost a jak s ní následně politici zacházeli. Na INFO.CZ jsme už v minulosti upozorňovali, že celá věc „smrdí“. Respekt ji zveřejnil nikoliv ve standardním textu, ale v okrajové glose. Bez jakéhokoliv solidního zdrojování a to v případě, kdy příběh obsahoval několik zjevných logických problémů.

Z hlediska hrozby je Rusko špatné počasí a Čína klimatická změna, říká Tomáš Kopečný

Politici bohužel jako obvykle vzali celou věc vážně, přestože se i z novinářské obce ozývaly hlasy, že glosa působí všelijak a nikterak seriózně. Zásadní problém je, že šlo o informaci, o níž všichni lidé, kteří ji znali, věděli, že nemusí být pravdivá. Nicméně v týdeníku Respekt se tváří jako „hotová věc“. Za normálních okolností by BIS případ vyšetřila a vláda by ony dva diplomaty vyhostila. Vyvolalo by to trochu pozdvižení, ale nic zásadního. Nyní jsme v situaci, kdy někteří politici pomalu vyhlašovali Rusku válku, vzájemné vztahy jsou na bodu mrazu zcela zbytečně a novináři zase vypadají jako o něco větší blbci. Děkujeme pěkně.

SDÍLET
sinfin.digital