Půr: Nový ministr dopravy je demonstrací síly komunistů. Doporučil ho Řebíček?

HalfPageAd-1

Michal Půr

10. 04. 2019 • 18:12

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Jméno nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, které dnes jako svůj výběr představil premiér Andrej Babiš, možná u veřejnosti nevyvolá větší zájem, ale z hlediska politické scény je velmi zajímavé. Podle důvěryhodných informací INFO.CZ o jeho nominaci stáli především komunisté.

Mobile-rectangle-3

Kremlík je bezesporu zkušený manažer ve službách státu, který momentálně působí jako náměstek pro právní služby a hospodaření s majetkem na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Mnohem zajímavější je ovšem jeho minulost. Původně působil jako šéf právní sekce na ministerstvu dopravy za Aleše Řebíčka, který je mimochodem podle zjištění MF Dnes poradcem předsedy komunistů Vojtěcha Filipa. Zda jej Řebíček přímo doporučil je v současnosti spekulace, kterou vám nikdo ze zainteresovaných nepotvrdí. Mimo mikrofon ovšem připustí, že to byla KSČM, kdo Kremlíka doporučoval.

Nový ministr vstupuje nepochybně na minové pole, kde odcházející Dan Ťok vydržel na české poměrně hodně dlouho. Je to ostatně Kremlík, za jehož působení v čele právního odboru vznikl kritizovaný dodatek se společností Kapsch, díky němuž firma získala další státní zakázky. Paradoxně právě nepřímý vztah s Kapschem údajně zhatil šance dalšího uchazeče, kterým byl volební lídr hnutí ANO v Praze v komunálních volbách Petr Stuchlík.

Ten se podle informací INFO.CZ dokonce sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Partnerem Stuchlíka je ovšem současný mluvčí společnosti Kapsch David Šimoník, což jeho šance nepochybně nijak nezvýšilo. Zástupci hnutí ANO navíc mimo mikrofon tvrdí, že Stuchlík nikdy ministrem být neměl a jde o jeho konstrukci.

I tak se dá ovšem očekávat, že Kremlíkova pozice nebude o moc lepší. Jednak pracoval na Řebíčkově ministerstvu a jednak působil jako právník v advokátní kanceláři Daniela Volopicha. Kromě toho, že s touto právní kanceláří mělo ministerstvo dopravy během Řebíčkova působení externí smlouvu, čelí Volopich obvinění České televize, že se zaměřoval na dětské exekuce. Volopich to popírá.

Kremlíkovo jméno jen ukazuje, že působení na ministerstvu dopravy se tak trochu podobá sebevražedné misi. A jak už to tak bývá, může se klidně stát, že na Ťoka ještě budeme vzpomínat se slzou v oku.

SDÍLET

Billboard-bottom-1