Půr: Nový ministr dopravy je demonstrací síly komunistů. Doporučil ho Řebíček? | info.cz

Články odjinud

Půr: Nový ministr dopravy je demonstrací síly komunistů. Doporučil ho Řebíček?

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Jméno nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, které dnes jako svůj výběr představil premiér Andrej Babiš, možná u veřejnosti nevyvolá větší zájem, ale z hlediska politické scény je velmi zajímavé. Podle důvěryhodných informací INFO.CZ o jeho nominaci stáli především komunisté.

Kremlík je bezesporu zkušený manažer ve službách státu, který momentálně působí jako náměstek pro právní služby a hospodaření s majetkem na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Mnohem zajímavější je ovšem jeho minulost. Původně působil jako šéf právní sekce na ministerstvu dopravy za Aleše Řebíčka, který je mimochodem podle zjištění MF Dnes poradcem předsedy komunistů Vojtěcha Filipa. Zda jej Řebíček přímo doporučil je v současnosti spekulace, kterou vám nikdo ze zainteresovaných nepotvrdí. Mimo mikrofon ovšem připustí, že to byla KSČM, kdo Kremlíka doporučoval.

Nový ministr vstupuje nepochybně na minové pole, kde odcházející Dan Ťok vydržel na české poměrně hodně dlouho. Je to ostatně Kremlík, za jehož působení v čele právního odboru vznikl kritizovaný dodatek se společností Kapsch, díky němuž firma získala další státní zakázky. Paradoxně právě nepřímý vztah s Kapschem údajně zhatil šance dalšího uchazeče, kterým byl volební lídr hnutí ANO v Praze v komunálních volbách Petr Stuchlík.

Ten se podle informací INFO.CZ dokonce sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Partnerem Stuchlíka je ovšem současný mluvčí společnosti Kapsch David Šimoník, což jeho šance nepochybně nijak nezvýšilo. Zástupci hnutí ANO navíc mimo mikrofon tvrdí, že Stuchlík nikdy ministrem být neměl a jde o jeho konstrukci.

I tak se dá ovšem očekávat, že Kremlíkova pozice nebude o moc lepší. Jednak pracoval na Řebíčkově ministerstvu a jednak působil jako právník v advokátní kanceláři Daniela Volopicha. Kromě toho, že s touto právní kanceláří mělo ministerstvo dopravy během Řebíčkova působení externí smlouvu, čelí Volopich obvinění České televize, že se zaměřoval na dětské exekuce. Volopich to popírá.

Kremlíkovo jméno jen ukazuje, že působení na ministerstvu dopravy se tak trochu podobá sebevražedné misi. A jak už to tak bývá, může se klidně stát, že na Ťoka ještě budeme vzpomínat se slzou v oku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud