Půr: Peskovali Čínu a Rusko, teď odjeli do Turecka. Past populismu na Praze 6 sklapla | info.cz

Články odjinud

Půr: Peskovali Čínu a Rusko, teď odjeli do Turecka. Past populismu na Praze 6 sklapla

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Zástupci Zelených vyzvali vedení Prahy 6, aby okamžitě přerušilo partnerství s tureckou Antalií. Reagují tím na tureckou invazi na území syrských Kurdů. Část radních Prahy 6 je navíc v Turecku na zdvořilostní návštěvě. Přiznám se, že mě ta cesta nijak nepohoršuje, ale dobře ilustruje pokrytectví a amatérismus, kterého se dopouští nejen tato městská část, ale i pražský magistrát.

Pokud se městské části, případně města, rozhodly vést vlastní zahraniční politiku, budiž. Je to konec konců jen den, kdy jsme kritizovali, že zahraniční politika celé země je totálně postavená na hlavu, kdy se handrkujeme o smlouvy s partnerskými městy, zatímco naši sousedé vesele kšeftují s největšími mocnostmi.

Na příkladu Prahy 6 ovšem skvěle vidíme, že nedávná bouřlivá debata o odstranění sochy maršála Koněva a rozhodnutí nepozvat čínskou ambasádu na food festival, který se v městské části koná, jsou jen pustý populismus. Pokud by tato rozhodnutí byla skutečně motivována morálními zásadami, nikdo s hlavou na krku by nemohl odjet za peníze daňových poplatníků do Turecka ve chvíli, kdy Ankara tvrdě útočí na naše spojence Kurdy.

V případě, že by radnice takový výlet odmítla a rozvázala by partnerství s tureckým městem, neřekl bych ani popel. Pokládal bych to za poněkud extrémní příklad postoje k zahraniční politice, ale zjevně zásadový. Těžko proti němu můžeme něco namítat.

To se ovšem nestalo. Pokud teď Zelení útočí na vedení Prahy 6 kvůli turecké návštěvě a partnerství, jejich postup je zcela v pořádku. Jen si vynucují uplatňování politiky, k níž se radnice přihlásila. Tak bychom ostatně měli přistupovat i k magistrátu. Pirátský primátor Zdeněk Hřib a jeho kolegové s velkou pompou oznámili ukončení partnerství s Čínou, ale já se ptám, proč tedy partnerským městem zůstává čínský Kanton a proč ruská Moskva či Petrohrad? Takhle bych mohl pokračovat v každé pražské městské části v podstatě do nekonečna.

K čemu by nám to bylo? K ničemu. A v tom je celý problém. Vedeme stupidní bitvy, které neřeší vůbec nic. Zatímco někteří politici mají plnou pusu nebezpečí růstu populismu, sami se ho v takových „bitvách“ dopouštějí. Na Praze 6 tato populistická past sklapla. Doufejme, že se radnice poučí. Ostatně nevíte, co se děje s maršálem Koněvem?

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud