„Případ TikTok“ odhaluje skutečnou podstatu americko–čínských sporů. Trump je jako hokynář

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Ještě před pár dny hrozil americký prezident Donald Trump zákazem oblíbené čínské aplikace TikTok kvůli údajným bezpečnostním rizikům. Teď poměrně překvapivě změnil názor. O aplikaci, konkrétně o její americký a kanadský trh, má už nějaký čas zájem Microsoft a prezident prohlásil, že ji nezakáže a případnou akvizici schválí. Ovšem jen pokud americká vláda dostane peníze.

Trump stanovil jako termín pro dohodu polovinu září a Microsoftu vzkázal, že chce podíl, protože obchod umožní. V titulku článku píšu, že se Trump chová jako hokynář, ale úplně stejně bych mohl napsat, že se chová jako mafián, který vybírá výpalné. Pokud se budu držet hodně při zdi, můžu napsat, že současný americký prezident se chová tak, jako se nechoval žádný z jeho předchůdců. 

Už nějakou dobu víme, že ten, kdo upozorňoval, že spory mezi USA a Čínou, jsou v první řadě části obchodní povahy, byl nezřídka označen za čínského agenta, který bagatelizuje rizika. Případ TikToku nicméně ukazuje, že o nic jiného dost možná ani nejde. Cílem je nepochybně srazit nákupní cenu pro americkou společnost a ještě z části zalepit díru ve federální kase. Ta je mimochodem nějaký čas suverénně nejvyšší v historii.

sinfin.digital