„Případ TikTok“ odhaluje skutečnou podstatu americko–čínských sporů. Trump je jako hokynář

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Ještě před pár dny hrozil americký prezident Donald Trump zákazem oblíbené čínské aplikace TikTok kvůli údajným bezpečnostním rizikům. Teď poměrně překvapivě změnil názor. O aplikaci, konkrétně o její americký a kanadský trh, má už nějaký čas zájem Microsoft a prezident prohlásil, že ji nezakáže a případnou akvizici schválí. Ovšem jen pokud americká vláda dostane peníze.

Trump stanovil jako termín pro dohodu polovinu září a Microsoftu vzkázal, že chce podíl, protože obchod umožní. V titulku článku píšu, že se Trump chová jako hokynář, ale úplně stejně bych mohl napsat, že se chová jako mafián, který vybírá výpalné. Pokud se budu držet hodně při zdi, můžu napsat, že současný americký prezident se chová tak, jako se nechoval žádný z jeho předchůdců. 

Už nějakou dobu víme, že ten, kdo upozorňoval, že spory mezi USA a Čínou, jsou v první řadě části obchodní povahy, byl nezřídka označen za čínského agenta, který bagatelizuje rizika. Případ TikToku nicméně ukazuje, že o nic jiného dost možná ani nejde. Cílem je nepochybně srazit nákupní cenu pro americkou společnost a ještě z části zalepit díru ve federální kase. Ta je mimochodem nějaký čas suverénně nejvyšší v historii.

Eurospeciál: Babiš ukázal, že Česko se dokáže v EU prosadit i proti největším velmocem

Bez zajímavosti není ani to, že jeden ze zaměstnanců amerického Facebooku při šetření, které vede americký Kongres, prohlásil, že provozovatel největší sociální sítě světa už pracuje na zkopírování funkcí TikToku. Ze strany velkých technologických společností se jedná o poměrně častou taktiku, ale ni  to nemění na tom, že se pak Američané chovají v podstatě stejně, jako se chovají a v minulosti zhusta chovali Číňané. Peking už taky skrze své noviny vyslal varování, že nedopustí krádež jakékoli čínské technologické firmy Američany. 

Pro nás by Trumpovo chování mělo být ponaučením, že je třeba rozlišovat mezi realitou a prohlášeními, které přichází nejen z Pekingu a Moskvy, ale také z Bílého domu. V některých případech i chování Trumpovy administrativy zavání propagandou v „nejlepších“ tradicích. Už pár týdnů tak například plní média příběh „mysteriózních semínek“ rozesílaných z Číny. Hlasy „expertů“, kteří varují před komunisty šířenými invazivními druhy, zaznívají nejen v USA, ale i v Česku. Ve skutečnost jde o semínka růží, zelí a dalších úplně běžných rostlin. Celá kauza tak více než cokoliv jiného připomíná sovětské varování, že se Američané snaží prostřednictvím mandelinky bramborové ochromit komunistické zemědělství.

SDÍLET
sinfin.digital