Půr: Proč rezignoval šéf ČTÚ a proč se brzy ukáže, že má pravdu? Spletitý příběh aukce 5G

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Šéf Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák před pondělním zasedáním vlády rezignoval. Na první pohled jde jen o další personální změnu, na pohled druhý je to ztráta, kterou půjde jen těžko nahradit. Jeho současní i bývalí spolupracovníci se shodují, že jde o skutečného profesionála a jednoho z „nejčistších úředníků“ v rámci státní správy. Sám odcházející šéf ČTÚ tvrdí, že odstoupil kvůli změnám, které v nadcházející aukci 5G kmitočtů požadovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Při znalosti pozadí jde o naprosto logický krok. Pro jeho pochopení je ale třeba nahlédnout hlouběji do minulosti.

Vláda Andreje Babiše dlouhodobě tvrdí, že do Česka přivede čtvrtého mobilního operátora, který srazí ceny mobilního připojení k internetu. K tomu měla přispět aukce kmitočtů, která se měla uskutečnit už v minulém roce, ale nakonec se tak nestalo. V zákulisí se dlouho „šuškalo“, že nejvážnějším uchazečem o čtvrtého operátora je Sazka miliardáře Karla Komárka. Ta se také zapojila do připomínkového řízení k aukci a velmi podobné připomínky poslalo i ministerstvo průmyslu a obchodu. ČTÚ ovšem drtivou většinu připomínek odmítl.

V podstatě ve stejné době parlament schvaluje zdanění loterií, které zasáhne právě Komárkovu Sazku a miliardář následně stahuje inzerci z Babišova vydavatelství MAFRA. Na první pohled se nabízí, že existuje vztah mezi čtvrtým mobilním operátorem a zdaněním loterií, ovšem důkaz pro něco takového dodnes neexistuje a nikdy pravděpodobně existovat nebude. Každopádně ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) aukci na podzim odložil a příchod čtvrtého operátora je tak zatraceně daleko, pokud k němu vůbec někdy dojde.

Íránu se nedá věřit, ale nepodceňujme ho. Jeho kroky jsou velmi promyšlené, říká Hybášková

Kdokoliv by chtěl vybudovat čtvrtého operátora, musí se mu značný náklad za dražbu kmitočtů v budoucnosti vrátit, což není vůbec jisté. S dražbou kmitočtů přichází navíc i nutnost vybudovat další infrastrukturu za miliardy korun, přičemž marže v telekomunikačním odvětví dlouhodobě klesají. Je to vysoce regulované odvětví, kde příležitostí k zisku nezůstává mnoho. Nicméně je tu stále slib Andreje Babiše, že další operátor přijde. Celá aukce je tak v podstatě jen politický a marketingový fígl, jak dostát slibům ministerského předsedy.

V tu chvíli přichází do hry ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Karla Havlíčka a žádá změnu podmínek aukce. Hlavním trumfem má být takzvaný národní roaming. To znamená, že čtvrtý operátor by využíval infrastrukturu stávajících operátorů za velmi výhodných podmínek (výrazně výhodnějších než doposud), čímž by získal konkurenční výhodu proti stávajícím hráčům. Je téměř jisté, že podobnou soutěž by kterýkoliv antimonopolní orgán shodil ze stolu. Stačila by jedna stížnost. Jaromír Novák se pod to odmítl podepsat. A dobře udělal.

Farmaceutické firmy narychlo zelenají. Za desítky miliard korun

SDÍLET
sinfin.digital