Půr: Sulejmání si smrt zasloužil. Teroristi musí po světě chodit s obavami | info.cz

Články odjinud

Půr: Sulejmání si smrt zasloužil. Teroristi musí po světě chodit s obavami

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Především z řad demokratů se na hlavu amerického prezidenta Donalda Trumpa sype kritika za útok na druhého nejvlivnějšího muže Íránu Kásima Sulejmáního. Kritizují mimo jiné, že útok nikdo neschválil a hrozí rozpoutání další války, přinejmenším na Blízkém východě. To druhé je ovšem čistá spekulace. Je třeba si uvědomit, že Sulejmání je přímo zodpovědný za smrt stovek amerických občanů a je to jeden z hlavních architektů zvěrstev, které Írán v posledních letech exportuje po celém regionu, zejména pak do Sýrie a Jemenu.

Politika bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, který se neustále snažil s Íránem dohodnout, vedla ve výsledku k obrovskému růstu vlivu jedné z mála světových teokracií v regionu. Írán zásadně ovlivnil vývoj v Sýrii (s pomocí spřízněného libanonského hnutí Hizballáh), podílel se na zvěrstvech v Jemenu a v neposlední řadě v podstatě ovládl sousední Irák. USA během posledních let pozice na Blízkém východě do značné míry vyklidily a to zejména kvůli Obamově neochotě k vojenské konfrontaci.

Je třeba mít na paměti, že Írán je stát, který se nijak netají choutkami na likvidaci Izraele, tedy našeho největšího spojence v regionu a největšího spojence USA. Růst íránských ambicí Izraelce přímo ohrožoval, což dávali opakovaně najevo. Jen na okraj – všimněte si, že Evropská unie v regionu přestala existovat úplně. Její diplomaté se snažili Írán držet nad vodou, když odmítali americké sankce, a teď po nich neštěkne ani pes.

Jediné, na co neznáme po zabití Sulejmáního odpověď je, zda to můžeme považovat za moment srovnatelný s vraždou arcivévody Františka Ferdinanda v Sarajevu. Tedy za záminku k vypuknutí „horké“ války mezi USA a Íránem. Odveta Íránu nepochybně přijde, ale Trump se bude náročnému konfliktu spíše snažit vyhnout. Momentálně je jeho největším soupeřem Peking, nikoliv Teherán. Nemůže si dovolit příliš tříštit síly.

Gen. mjr. Kásim Sulejmání byl velitelem speciálních jednotek Kuds íránských revolučních gard.

Vůdci Íránské islámské republiky nyní budou mít každopádně o dost horší spaní. Myšlenka, že vás mohou zasáhnout rakety na území spřáteleného státu při vystoupení z letadla, vám spát zkrátka nedá. Trump tímto činem odmítl tradiční narativ, že na vrcholné představitele nepřátelských zemí se přímo neútočí. Teď budou žít s tím, že nad jejich hlavami může být kdykoliv dron připravený k likvidaci. Psychologickou válku tak americký prezident už vyhrál. Teď už mu jen zbývá, aby se vyhnul válce skutečné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud