Půr: V4 byla při výběru šéfky Komise slyšet. A to je dobře, byť to není její vítězství

Michal Půr

03. 07. 2019 • 11:30

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA Novou šéfkou Evropské komise se má stát německá politička Ursula von der Leyenová, jak se večer po maratonském jednání shodli lídři států unie. V případě Česka to lze vnímat jako příznivou zprávu, byť s jistými otazníky. Visegrádská čtyřka včetně premiéra Andreje Babiše to rovnou vydává za svoje vítězství. Zcela jistě to nelze nazvat takto jednoduše, ale je dobře, že zástupci V4 byli slyšet. I díky nim se totiž podařilo zablokovat volbu ryzího socialisty Franse Timmermanse.

Za pozornost stojí, že v čele skupiny, která sdružuje Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko tentokrát jednoznačně figuruje maďarský premiér Viktor Orbán. Tedy politik, který se podle mnohých „expertů“ nachází na evropské půdě v izolaci. V tomto případě jde ale spíš o okřídlené „přání otcem myšlenky“. Jak jsme v minulosti na INFO.CZ upozorňovali, volání po izolaci Orbána je čistý kalkul, protože v Bruselu či Štrasburku se jeho lidé i on sám chovají čistě pragmaticky a poměrně konstruktivně.

To ostatně po volbě přiznal i bývalý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, který zvolení Ursuly von der Leyenové označil za vítězství Orbána a spol. Ani V4 a Italové, kteří jí tentokrát stáli po boku, by nedokázali zablokovat výběr Timmermanse, pokud by k němu ostatní členské země přistoupily.

Je to pozitivní výsledek. Lídři EU Leyenovou (a obsazení dalších vysokých postů) odsouhlasili takřka jednomyslně. Paradoxně se zdržela jen německá kancléřka Merkelová, v jejíchž vládách Leyenová roky působila. Proti nebyl nikdo. 

Osmadvacítka se rozhodla, že nechce dopustit volbu, která mezi členské státy vrazí další klín na roky dopředu. Socialista Timmermans byl navíc protivný i dalším premiérům, kteří jsou členy evropských lidovců, což je nejsilnější frakce v Evropském parlamentu. A bez ní by jeho šance na úspěch před poslanci, kteří budou o nové komisi a jejím šéfovi hlasovat, byly jen velmi malé. Toto je ten důvod, který rozhodl. V4 tedy tak zásadní roli nesehrála, pokud ale chceme, aby naši zástupci byli v Bruselu slyšet, nemůžeme jim vyčítat, když to jednou udělají a dupnou si jako v případě odmítnutí Timmermanse.

Samotná volba von der Leyenové je dobrá zpráva i z řady dalších důvodů. Je to ryzí zástupkyně konzervativního proudu a zkušená politička. To je jeden plusový bod. Druhý plusový bod samozřejmě je, že v čele nejmocnější bruselské instituce usedne žena. Každopádně příjemná změna. Třetí pozitivní moment je trošku mimoběžný, ale kolik lidí na světě dokáže vychovat sedm dětí, a ještě vybudovat velice solidní kariéru? Moc jich nebude a není pochyb, že dotyčný musí být nadaný mimořádnými schopnostmi.

Za důležitý moment lze vnímat i volbu nové šéfky ECB, kterou má být Francouzka Christine Lagardeová. Další velmi zkušená žena, jejíž role bude mimořádně obtížná. Nominace belgického liberála Charlese Michela do čela Evropské rady a španělského socialisty Josepa Borrella na diplomatický post už tak důležité nejsou, přestože mohou vyvolávat určité kontroverze. Zajímavé teď bude sledovat, jak si von der Leyenová nakloní Evropský parlament, který o její budoucnosti rozhodne. Výsledek zatím není zdaleka jistý. První kolo ovšem dopadlo - navzdory průtahům a zádrhelům - nad očekávání dobře.

„Hra o trůny“ je u konce: EU povede ostřílená Němka. Babiš a spol. rozhodli po dlouhých průtazích>>>

SDÍLET