Půr: V4 byla při výběru šéfky Komise slyšet. A to je dobře, byť to není její vítězství | info.cz

Články odjinud

Půr: V4 byla při výběru šéfky Komise slyšet. A to je dobře, byť to není její vítězství

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA Novou šéfkou Evropské komise se má stát německá politička Ursula von der Leyenová, jak se večer po maratonském jednání shodli lídři států unie. V případě Česka to lze vnímat jako příznivou zprávu, byť s jistými otazníky. Visegrádská čtyřka včetně premiéra Andreje Babiše to rovnou vydává za svoje vítězství. Zcela jistě to nelze nazvat takto jednoduše, ale je dobře, že zástupci V4 byli slyšet. I díky nim se totiž podařilo zablokovat volbu ryzího socialisty Franse Timmermanse.

Za pozornost stojí, že v čele skupiny, která sdružuje Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko tentokrát jednoznačně figuruje maďarský premiér Viktor Orbán. Tedy politik, který se podle mnohých „expertů“ nachází na evropské půdě v izolaci. V tomto případě jde ale spíš o okřídlené „přání otcem myšlenky“. Jak jsme v minulosti na INFO.CZ upozorňovali, volání po izolaci Orbána je čistý kalkul, protože v Bruselu či Štrasburku se jeho lidé i on sám chovají čistě pragmaticky a poměrně konstruktivně.

To ostatně po volbě přiznal i bývalý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, který zvolení Ursuly von der Leyenové označil za vítězství Orbána a spol. Ani V4 a Italové, kteří jí tentokrát stáli po boku, by nedokázali zablokovat výběr Timmermanse, pokud by k němu ostatní členské země přistoupily.

Je to pozitivní výsledek. Lídři EU Leyenovou (a obsazení dalších vysokých postů) odsouhlasili takřka jednomyslně. Paradoxně se zdržela jen německá kancléřka Merkelová, v jejíchž vládách Leyenová roky působila. Proti nebyl nikdo. 

Osmadvacítka se rozhodla, že nechce dopustit volbu, která mezi členské státy vrazí další klín na roky dopředu. Socialista Timmermans byl navíc protivný i dalším premiérům, kteří jsou členy evropských lidovců, což je nejsilnější frakce v Evropském parlamentu. A bez ní by jeho šance na úspěch před poslanci, kteří budou o nové komisi a jejím šéfovi hlasovat, byly jen velmi malé. Toto je ten důvod, který rozhodl. V4 tedy tak zásadní roli nesehrála, pokud ale chceme, aby naši zástupci byli v Bruselu slyšet, nemůžeme jim vyčítat, když to jednou udělají a dupnou si jako v případě odmítnutí Timmermanse.

Samotná volba von der Leyenové je dobrá zpráva i z řady dalších důvodů. Je to ryzí zástupkyně konzervativního proudu a zkušená politička. To je jeden plusový bod. Druhý plusový bod samozřejmě je, že v čele nejmocnější bruselské instituce usedne žena. Každopádně příjemná změna. Třetí pozitivní moment je trošku mimoběžný, ale kolik lidí na světě dokáže vychovat sedm dětí, a ještě vybudovat velice solidní kariéru? Moc jich nebude a není pochyb, že dotyčný musí být nadaný mimořádnými schopnostmi.

Za důležitý moment lze vnímat i volbu nové šéfky ECB, kterou má být Francouzka Christine Lagardeová. Další velmi zkušená žena, jejíž role bude mimořádně obtížná. Nominace belgického liberála Charlese Michela do čela Evropské rady a španělského socialisty Josepa Borrella na diplomatický post už tak důležité nejsou, přestože mohou vyvolávat určité kontroverze. Zajímavé teď bude sledovat, jak si von der Leyenová nakloní Evropský parlament, který o její budoucnosti rozhodne. Výsledek zatím není zdaleka jistý. První kolo ovšem dopadlo - navzdory průtahům a zádrhelům - nad očekávání dobře.

„Hra o trůny“ je u konce: EU povede ostřílená Němka. Babiš a spol. rozhodli po dlouhých průtazích>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud