Půr: Vrtulníky ukazují, kolik stála schůzka Babiše s Trumpem a s kým budou problémy | info.cz

Články odjinud

Půr: Vrtulníky ukazují, kolik stála schůzka Babiše s Trumpem a s kým budou problémy

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Americký velvyslanec Stephen King dnes předal české straně dvě nabídky na americké vrtulníky. Obě se pohybují kolem 13-14 miliard korun. Od březnové návštěvy premiéra Andreje Babiše v Bílém domě víme, že k tomuto obchodu dojde, i tak si ovšem zaslouží pozornost. Ukazuje totiž cenu, kterou jsme pomyslně za schůzku Babiše s americkým prezidentem Donaldem Trumpem (a tedy za preferenci amerických strojů na úkor italských) zaplatili. Přišlo nás to na minimálně šest miliard korun.

Na stole jsou aktuálně dvě možnosti: V případě vrtulníků UH-60 Black Hawk je konečná cena (13,2 miliardy korun za 12 strojů) o pár miliard nižší, než se očekávalo. Druhá nabídka počítá s osmi vrtulníky Venom a čtyřmi Viper. Ty jsou ale bojové, nikoli víceúčelové. Nedokáží převážet mužstvo a s úspěchem této nabídky proto nelze příliš počítat.

S čím naopak počítat musíme, je, že jde o ceny základní. Pokud se započítají náklady na provoz a servis vrtulníků, může být konečná částka zhruba trojnásobná. To se ovšem týká prakticky každé vojenské techniky.

Daleko zajímavější je, jak se vládě podařilo vymanévrovat ze situace, kdy na stole ležela nabídka na italské vrtulníky Leonardo za osm miliard korun, jejichž provoz a servis by navíc byl o něco levnější. 

Není tajemství, že bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová chtěla v případě vrtulníků uspořádat normální tendr. Vzhledem k marasmu, který se při tom v Česku mnohdy projevuje, je pravděpodobné, že by se armáda nových strojů jen tak nedočkala. Výrobce vrtulníků Leonardo se přesto chystal zúčastnit a dá se očekávat, že Italové nenechají zrušení tendru a následný nákup dražších strojů z USA bez odezvy. U Evropské komise se tak dost možná objeví stížnost na praktiky české vlády.

Zkušenosti s podobným postupem máme, ale už jsme na něj takřka zapomněli. V minulosti ministerstvo obrany nakoupilo bez soutěže transportní letadla Casa a nedalo nabídku konkurenčnímu italskému výrobci letounu Alenia C-27 Spartan. Obrana se pak musela bránit před řízením Evropské komise a zachránilo ji pouze to, že poslala do Španělska nepotřebné letouny L-159, přičemž tento tah odmazal část ceny za transportní letouny. Teď se ovšem nic takového čekat nedá.

Vojákům nové stroje každopádně přejme, nemohou za to, že současná pravidla zbrojních nákupů jsou přehnaně komplikovaná. Ale nepřestávejme jednotlivé transakce sledovat. Teď bezpečně víme, že schůzka s Trumpem nebyla zadarmo a víme, kolik nás prozatím stála. Zatímco mnohdy řešíme stamiliony korun, pod prsty nám utíkají mnohem větší částky. Příště může být cena za spojenectví ještě vyšší. Nezapomínejte, že se chystá nákup bojových vozidel pěchoty, kde se částky budou pohybovat ještě o řád výše.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud