Půr: Zákulisí volby do Rady ČT. Tajné schůzky, SPD ve hře a vítězství Klause juniora

Michal Půr

22. 05. 2020 • 13:15

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Před pár dny se podle informací INFO.CZ uskutečnila schůzka šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, zástupců SPD a kandidáta do Rady ČT, novináře Pavla Matochy. Ten je momentálně největším favoritem volby, která by se měla uskutečnit už příští týden. Matochův případ ukazuje, že o úspěchu kandidatury nemusí vypovídat ani tak počet poslanců, jako schopnost pohybovat se v zákulisí sněmovny. Favority jsou obecně osoby, které mají blízko k Václavu Klausovi juniorovi a jeho Trikolóře. Celkem zbývá obsadit tři místa v Radě.

Podle vlivných poslanců, s nimiž INFO.CZ v poslední době hovořilo, všichni považují za takřka jisté také zvolení ekonomky Hany Lipovské. Její kandidatura vyvolala v minulosti velký ohlas především v tzv. mainstreamových médiích, a to zejména kvůli její vazbě na Institut Václava Klause. Hlasy má takřka jisté nejen od většiny poslanců vládní koalice, ale také od některých opozičních zákonodárců.

Matocha je druhým a největším favoritem volby, mimo jiné proto, že mu hlasy nakonec přislíbila i SPD. Jeho jméno může být pro mnohé překvapením, ale stačí pohled do zákulisí: Matocha je přispěvatelem Lidových novin, kde si dlouhodobě udržuje vliv šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Není přitom žádným tajemstvím, že druhý muž hnutí dá v personálních otázkách na doporučení šéfa Lidovek Istvána Léka. Bez zajímavosti není ani to, že Matocha je členem stejného šachového klubu jako Klaus junior.  

Koronavirová krize možná mnohým zamotala hlavy, ale rozhodně ne poslaneckým matadorům. Může se zdát, že Faltýnkova role je v důsledku aktuální korupční kauzy v Brně oslabena, ovšem opak je pravdou. Druhý muž ANO je stále schopen uzavírat praktická spojenectví, která jdou mimo současnou vládní koalici. Z pohledu nezávislého pozorovatele je to sice působivá přehlídka zákulisního mocenského umění, ale být zaměstnancem České televize, byl bych kapku nervózní.

SDÍLET