Pusťte nás na něj! Kalousek ve VZP je konec Pirátů, jak jsme je znali

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Miroslavu Kalouskovi, jehož pětadvacetileté politické dílo zde není třeba připomínat, patřilo kdysi na pirátském „vězeňském“ autobusu prominentní místo. I s ním chtěli Piráti v politice skoncovat, když v předposledních sněmovních volbách vyrazili mezi voliče s úderným sloganem Pusťte nás na ně! Teď se jim Kalousek vrací, když ho jejich koaliční vláda vyslala do vedení VZP.

Známého „Lucifera“ vytáhl z politického záhrobí, kam se sám uklidil, aby reputačně neškodil tehdejší antibabišovské opozici, ministr zdravotnictví TOP 09 a Kalouskův spolustraník Vlastimil Válek. Ano, džob ve správní radě největší zdravotní pojišťovny není primárně politický, radní dohlížejí na hospodaření. Jenže ve skutečnosti je stejně politický jako třeba funkce radního České televize. A podobně toxická umí být i jeho politická symbolika.

I proto teď Kalousek Piráty tolik děsí. Ti se sice poslední dobou zaměřili hlavně na expremiéra Andreje Babiše, předtím ale měli v jejich trestaneckém autobuse rezervovaná místa především někdejší „kmotři ODS“ a nesmrtelní „šíbři“ jako Kalousek. Šéf Pirátů Ivan Bartoš to teď zkoušel žehlit aspoň tím, že pro Kalouskův nový džob na vládě nehlasoval.

sinfin.digital