Rezervační systém je samozřejmě průšvih, ale nemalujme si příliš růžové alternativy

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | V téhle zemi není asi už nikdo, kdo čekal, že start rezervačního systému v pátek v osm proběhne bez problémů. Taky neproběhl. Ale buďme spravedliví a dejme každému, co jeho jest…

Chvíli to padalo, chvíli to neběželo, potvrzovací SMS nechodily, a když už chodily, tak bylo po, hehe, a vy jste se dozvěděli leda to, že je kapacita vyčerpaná a máte jít pryč a přijít jindy. Vakcíny nejsou, ptejte se po neděli. Duch Ženy za pultem lehl na republiku jako mlha na Bruntálsko…

To byl problém momentální, ale i těch systémových je dost… Zaprvé: Celé to běží na podivných poddoménách. Čert aby se v tom vyznal. Jednu jedinou doménu zastřešující stát co? Samozřejmě, neudělal. Zmocněnec Dzurilla dokonce v pátek povídá do médií, že „rozhodně ještě přidají rozcestníkovou adresu“, a dodává, že „doufá, že to bude hned příští týden“.

Dzurilla je vůbec odborník na svém místě. Pokud tedy nejdůležitější dovedností na takové pozici má být, že si stoupnete před státní informatický projekt, a zatímco to celé velkolepě kolabuje a nestíhá, tak vy říkáte: „Opravdu hodně jsme testovali, nápor to ustojí, všechno je posílené…“ V podstatě taková ajťácká verze Komického Alího. Pamatujete? Jak při válce v Perském zálivu povídal do kamer, že spojenci ustupují a s hanbou prchají z bojiště daleko od Bagdádu, zatímco za ním projel americký tank…

Další systémový problém je, že vzduchem, respektive sítí, létají nezabezpečená rodná čísla – ano, ten registrační systém vás přesměruje na rezervační systém, který je na webu třetí strany, a v adrese předá PIN i rodné číslo (třeba https://reservatic.com/ockovani?cpoj=4501011234&pin2=012345). Krása, nádhera, prostě machři na svém místě. (Aktualizace 13:30 - web už nepřesměrovává automaticky, už rovnou píše, že nejsou dostupné žádné termíny.)

Navíc si říkám, že by určitě stálo za to tam lidi pustit, nechat je udělat rezervaci, nezávaznou na konkrétní místo, a třeba jen z toho by se vidělo, kolik je potřeba na jaké očkovací místo dovézt dávek. Ale to možná zavání příliš logikou a efektivitou... 

Pokud se chcete ještě víc rozčílit, tak na té cílové adrese, kam vás registrační systém pošle, samozřejmě žije kód Google Analytics a kód Facebooku, takže obě tyto společnosti a všichni, kdo mají přístup k těm analytikám, mají seznam rodných čísel a přiřazených pinů pro přístup, a mohou s nimi dělat úplně cokoli. Třeba vaši babičku zaregistrovat. Nebo odregistrovat. Tohle je možná na nějaké kárné řízení už!

Tenhle moment si prosím zapamatujte, ano?

Do toho opozice neváhala a přispěchala s prohlášením, jak je to hrozné, zoufalé, plné protekce, bez kampaně, bez jasné komunikace (což všechno je pravda), a že za to může premiér. Povídal třeba pan předseda Fiala, přidal se pan předseda Bartoš a další.

Fajn, Babiš je packal, do všeho se nanominuje, všechno chce řídit, protože nikomu nevěří, to je pravda. Mele nesmysly o tom, že to celé řídí, ale že za nic nemůže. Jasně. Koulí očima do kamery a s gumičkama za ušima vypadá jak Hurvajz. Všechno je pravda.

Ale teď ruku na srdce: myslíte si, že kdyby byla u moci opozice, že by to bylo výrazně jiné? Pokud ano, tak žijete v iluzi, zbožném přání, a po případné změně vlády se dočkáte kruté deziluze. Protože tohleto v první řadě padá na státní správu.

Pamatujete? Máme zákon o státní službě. Přijímali jsme ho proto, aby státní správa nepodléhala turbulencím po každých volbách. Aby úředníci a vedoucí mohli být na politicích nezávislí. Abychom mohli mít efektivní stát (více o tomto bludu psal Michal Půr).

Díky tomuto zákonu je ministr, a i premiér, vlastně jen figurka. Ministerstva a úřady jsou poměrně autonomní celky, do jejichž chodu může ministr zasáhnout (Jistě, pane ministře…), ale výraznější efekt to mít nebude. Je jedno, jestli je premiérem Babiš nebo Bartoš, oba mají do velké míry totožný státní aparát, s omezenou možností změnit jeho chod, a i ten Dzurilla je vlastně jen figura bez výraznějšího vlivu. Ano, možná může něco rozhodnout, něco nařídit – ale už o jednu úroveň níž narazí na naprosto gumovou korporativistickou strukturu státní správy, která žije svým životem a svým tempem.

Jinými slovy: Kdyby byl premiérem Bartoš, bude nějaký jiný Pirát na místě Komického Vlada zoufale lapat po dechu při redaktorských dotazech, protože bude moc dobře vědět, že má k dispozici stejné podřízené, jako měli ti před ním a jako budou mít ti po něm.

Podřízené, pro něž je zřízení rozcestníku pro očkování věcí, o níž řeknou „doufáme, že příští týden by to mohlo být“. A registrační systém by byl naprosto stejný, protože by ho připravovali naprosto titíž lidé na ministerstvech, na úřadech a v různých polostátních vývojářských firmách. Doufejme, že si to předáci opozice uvědomují. 

Protože pokud ne, dostanou to dvojnásob sežrat, minimálně tak jako Andrej ten billboard se sloganem o vládnutí nemehel.

SDÍLET
sinfin.digital