Rokos: UEFA si z fanoušků dělá legraci. Finále Evropské ligy v Baku je výsměchem | info.cz

Články odjinud

Rokos: UEFA si z fanoušků dělá legraci. Finále Evropské ligy v Baku je výsměchem

KOMENTÁŘ MILANA ROKOSE | Olympijský stadion v ázerbájdžánském Baku má sice kapacitu větší než Emirates Stadium Arsenalu, na finále Evropské ligy ale může odcestovat jen šest tisíc fanoušků každého z londýnských týmů. Hvězda Arsenalu pak zůstane kvůli své arménské národnosti raději doma.

Evropská fotbalová federace (UEFA) vede kampaně proti rasismu a na skoro všech jejích plakátech a bannerech figuruje slovo respekt. Když jde ale o peníze, respekt jde stranou, ukazuje letošní finále Evropské ligy.

V ázerbajdžánském Baku se utkají anglické týmy Chelsea (přemožitel pražské Slavie) a Arsenal. Problém je, že jednou z opor „Gunners“ je arménský hráč Henrik Mchitarjan. A jak známo, sousední státy Ázerbajdžán a Arménie se příliš v lásce nemají.

Fanoušci obou týmů, kteří mají britské i arménské občanství, na zápas odcestovat nemohli. Arsenal pak včera oznámil, že na finále nepřijede ani Mchitarjan: „S velkým zklamáním oznamujeme, že Henrik Mchitarjan neodcestuje spolu s týmem na finále Evropské ligy proti Chelsea.“

Důvod je jednoduchý – obavy o hráčovu bezpečnost. Vedení Arsenalu sice jednalo s ázerbájdžánskými úřady, bezpečnostní záruky od nich se ale klubu zjevně nezdály dostatečné. Po dohodě s hráčovou rodinou se proto rozhodl odehrát zápas bez kapitána arménského národního týmu.

Zvážili jsme všechny současné možnosti a museli udělat těžké rozhodnutí. Je to zápas, který nehrajete moc často, a musím přiznat, že mě hodně bolí, že o něj přijdu. Budu fandit spoluhráčům, aby domů dovezli pohár,“ napsal k tomu Mchitarjan.

UEFA ve svém prohlášení tvrdí, že usilovala o bezpečnostní záruky ze strany Ázerbájdžánu a že je z nejvyšších míst i dostala, hráčovo rozhodnutí prý ale respektuje. Pro úplnost je třeba dodat, že v minulosti už řada arménských sportovců na akcích v Ázerbájdžánu startovala.

Problémy s Mchitarjanovým startem ale trable okolo finálového zápasu nekončí. Už dříve UEFA oznámila, že fanouškům obou londýnských týmů uvolní jen po šesti tisících lístků, přestože kapacita stadionu je přes 69 tisíc míst. I pro to má UEFA své vysvětlení – komplikovaná doprava do středoasijské republiky a nedostatečná kapacita tamního letiště.

Arsenal proto výběr místa finále kritizoval s tím, že doprava do Baku představuje pro fanoušky extrémní a nepřijatelné problémy. Šest tisíc lístků je navíc pro tým, který má 45 tisíc držitelů permanentek, výsměchem. Očekávání fanoušků je přitom obrovské, Arsenal může získat první evropský pohár po dlouhých 13 letech.

Proč tedy Evropská fotbalová asociace vybírá jako dějiště ostře sledovaného zápasu právě Baku? Odpověď je jednoduchá – Ázerbájdžán sice patří k fotbalovým trpaslíkům, země bohatá na suroviny si ale může finále zaplatit.

Může se pak někdo divit fanouškům na fotbalových stadionech po celé Evropě, že skandují „UEFA mafia“? Činovníci Evropské fotbalové asociace mají i na to vlastní odpověď – za každý takový pokřik během zápasů evropských pohárů zaplatí dotyčný klub tučnou pokutu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud