Rusové páchají na Ukrajině genocidu. Unesli už tisíce dětí, Západ by se u zatykače na Putina a jeho pravou ruku neměl zastavit

KOMENTÁŘ PAVLA HAVLÍČKA | V pátek 17. března světové dění rozdmýchala zpráva o začátku stíhání ruského prezidenta Vladimira Putina Mezinárodním soudním dvorem v Haagu. Jakkoli toto prohlášení jistě potěšilo všechny odpůrce ruské agrese proti Ukrajině a obnovení spravedlnosti v souvislosti s ruskou válkou, nemělo by zůstat jen u jeho osoby, protože osob zodpovědných za pokračování brutálního konfliktu a vyhlazování ukrajinského národa je celá řada.

V této souvislosti je důležité vnímat jako pozitivní signál zařazení Putinovy zmocněnkyně pro otázky práv dětí Marie Lvovy-Bělovy na seznam válečných zločinců po jeho boku.

Mezinárodní instituce tím dává zaprvé jasně najevo, že se nejedná jen a pouze o Putinovu válku proti Ukrajině, ale je do ní zapletená celá řada představitelů ruské elity a s režimem spojených, kteří se podílí na této vyhlazovací válce a implementují nejen příkazy shora, ale sami se také aktivně zapojují do válečného šílenství.

Zadruhé, což je neméně důležité, se soudci Mezinárodního soudního tribunálu zaměřili právě na agendu únosů ukrajinských dětí, jejich systematického odvlékání do Ruské federace a také jejich adopce ruskými rodiči, což Vladimir Putin usnadnil svými několika prezidentskými výnosy. Všechny tyto kroky naznačují, jakým směrem se chce ruský režim dále vydat, a to právě genocidní likvidací ukrajinské budoucnosti v podobě mladé generace. Těchto snah je právě Lvova-Bělova klíčovou představitelkou a osobou, když celou agendu zaštiťuje.

Můžeme se tedy domnívat, že ruský režim bude v tomto ohledu v budoucnu daleko obezřetnější, což platí jak samozřejmě pro ruského prezidenta, tak pro jeho elity, jejichž konečný seznam dosavadní rozhodnutí Mezinárodního soudního tribunálu prozatím neobsahuje.

Chybí na něm další klíčoví představitelé ruské elity, včetně Sergeje Šojgua či Valerije Gerasimova a dalších zodpovědných osob za ruské válečné zločiny přímo na frontě a v jejím okolí. Ale zároveň se musí mezinárodní spravedlnost pokusit rozšířit řady ruských válečných zločinců i dalšími směry a právě oblast genocidního působení a likvidace mladé generace Ukrajinců je tím dobrým příkladem, kam se dále dívat při jejich potrestání.

sinfin.digital