Rychetský sobě. Šéf Ústavního soudu už politickou nezávislost ani nepředstírá

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský jako by poslední dobou zapomněl, že už není politikem. Nejdřív kádroval šéfa SPD Tomia Okamuru, po něm premiéra Andreje Babiše a teď i ministryni spravedlnosti za ANO Marii Benešovou. „Skutečně se chová způsobem a její výroky představují něco, co je nepřijatelné, ale justice se ubrání, nemusí se jí bát,“ řekl Rychetský v posledních Otázkách Václava Moravce.

Ano, Benešová občas rychleji mluví, než myslí. To se ostatně politikům stává, zeptejte se třeba šéfa Pirátů Ivana Bartoše. Horší ale je, že slovní inkontinence stále častěji postihuje i Rychetského. A že rychleji než myslí, navíc mluví politicky, když přitom šéfuje instituci, jež má být apolitická. Na politiky totiž dohlíží pouze ústavně, to když si třeba začnou Ústavu interpretovat podobně volně jako prezident Miloš Zeman.

Rychetský na Benešovou v OVM zaútočil kvůli její reakci na zásah Ústavního soudu do volebního zákona, když řekla, že „přináší otázky, kdo co komu slíbil“. A taky kvůli nedávné rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jenž poslední dobou určitě nepatřil mezi její oblíbence. Přitom je to ironie: právě Rychetský Benešovou po jejím jmenování do funkce ministryně spravedlnosti hájil, když ji na své tablo nepřátel přidali i „chvilkaři“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak Rychetský „kádruje“ politiky?
  • A v čem se předseda Ústavního soudu mýlí?
sinfin.digital